ورق دورستات -Durostat-ورق ضد سایش دورستات-فولاد ضد سایش-ورق فولادی-فولاد آلیاژی

ورق دورستات (Durostat) یکی از محصولات تجاری شرکت اتریشی وستالپاین (Voestalpine) است. این نوع ورق های فولادی یکی از چندین نوع فولاد ضد سایش به شمار می روند. کمپانی وستالپاین با دانش خود قادر به تولید یکی از محصولات با کیفیت و خوب و معروف فولادی ضدسایش دنیا. را با درجه کیفی بسیار بالا و کاربردهای مختلف ایجاد و تبدیل به محصول نماید.

ورق دورستات

ورق دورستات -Durostat-ورق ضد سایش دورستات-فولاد ضد سایش-ورق فولادی-فولاد آلیاژی

با توجه به اینکه این ورق ها در داخل کشور برای پروژه های مختلف استفاده می شود. و در صنایع ساخت فولادسازی بطور کامل شناخته و مورد قبول واقع و معروف است. این نوع محصول مورد بررسی قرار می گیرد.

آشنایی با ورق دورستات ورق فولادی بسیار مقاوم در کلاس جهانی

این ورق از بالاترین درجه سختی یا تافنس (Toughness) در بین انواع فولاد ضد سایش برخوردار است. با توجه به درجه سختی برینل 400 تا 600. مقاومت عالی در برابر فشار مکانیکی و سطح سایشی دارد.

این نوع ورقه ها چقرمگی بسیار بالایی در دمای پایین دارند. و جوش پذیری (Weldability) بسیار خوبی از خود نشان می دهند. جوش پذیری عالی به معنای این است. که با وجود ضخامت پایین ورق ها، نیازی به پیش گرمایش جهت جوشکاری نیست.

سختی ورق های دورستات چه بسا به عقیده بیشماری از تحلیل گران از کمپانی هایی که در حال کار و معتبر در صنعت فولاد، به الماس شباهت دارد. به همین دلیل کاربرد بیشتر در مواردی است. که درجه سختی و فاکتورهای محیطی شدید و خاص وجود داشته باشند.

باتوجه به ویژگی های بیان گشته؛باید انتظار داشت که ماندگاری و دوام بالایی برای ورقه ضدسایش دورستات متصور گردد. به نحوی که در اثر مصرف طولانی در گذر زمان، دچار پوسیدگی و فرسودگی نخواهد شد.

از دیگر ویژگی های ورق فولادی دورستات می توان به ماشین کاری (Machinability) آنها نام برد. که سازگار با دستگاه های مختلف تولید و پرداخت کاری اند. فولادهای ضد سایش دورستات فقط در ورق های فولادی ضد سایش مورد ساخت، تحت فرآیند کوئچینگ معمولی (Conventional Quenching یا CQ) اند که می توان آنرا مورد ارزیابی قرار داد.

پس از تولید نیز این ورقه ها نیازی به ترمیم کاری و رنگ آمیزی ندارند. در نتیجه خط تولید آنها سرعت بالا و دارای هزینه کمی است. در ادامه ضمن بررسی کاربردهای مختلف ورق های دورستات، به بیان ویژگی های این نوع فولاد آن می پردازیم.

کاربرد ورق دورستات

طبق کاتالوگی که در سایت شرکت اتریشی دورستات مجود است. کاربردهای فراوانی برای این نوع ورق هاست. که نشان از کاربردپذیری بسیار بالا و کیفیت ساخت فوق العاده آنهاست.

موارد کاربرد:

1- ماشین های لایروبی

2- سطل لودر

3- ناودان ها

4- بدنه کمپرسی

5- ماشین های برف روبی

6- ماشین آلات بارگیری و نقل و انتقال.

7- سوپر استراکچرهای کامیون

8- محفظه های نگهداری آهن آلات و فلزات قراضه و اوراقی

9- صنایع معدن

10- صنایع تولید سیمان

11- ماشین آلات کشاورزی

و…

فولاد دورستات با کیفیت تولیدی. به حدی خوب بوده که به عقیده بسیاری از تولید کنندگان خارجی ورق های فولادی ضد سایش. توانایی آن فراتر از حد استانداردهای بین المللی جهت اندازه گیری مقاومت در برابر سایش عمل کنند و مفاهیم جدیدی را پایه گذاری کند.

ویژگی ها و خصوصیات ورق دورستات

آنگونه که تا اکنون به آن اشاره شد. ورق های فولادی دورستات یکی از با کیفیت ترین محصولات در دنیا اند. که این مورد را مدیون ویژگی ها و خصوصیات خاض آن می باشند.

این نوع ورق های فولادی در گریدهای مختلف با درجه سختی گوناگون تولید می گردند. تا سازندگان و فعالان صنایع بتوانند بر حسب نیاز و اهداف تولیدی خویش از بهترین نوع آن استفاده نمایند.

از طرفی همین عامل باعث گردیده تا ضمن سازگاری با شرایط کاری مختلف. در سخت ترین و مشکل ترین شرایط هم از خود توان بسیار خوب نشان دهند. و بطور خلاصه ماندگاری این محصولات در شرایط کاری مختلف تحسین برانگیز است.

ضخامت ورق فولادی دورستات در مقایسه با ورق های فولادی معمولی بسیار کمتر است. و در عین حال مقاومت و پایداری خارق العاده ای در برابر شرایط مختلف و بسیار سخت دارد. همین عامل باعث گردیده تا بکارگیری این ورق ها، ضمن تضمین مقاومت و ماندگاری بالا. وزن نهایی محصولات نهایی را کاهش دهد.

ورق های دورستات سختی خارق العاده ای دارند. و این میزان سختی از طریق دو روش مختلف به دست می آید که به ترتیب تأثیر مثبت بیشتری دارند. این روش ها شامل سخت کاری مستقیم Direct Hardening و کوئچینگ معمولی (Conventional Quenching) می باشد. در روش سخت کاری مستقیم، درجه سختی افزایش پیدا کرده و ورقه ورقه شدن فولاد به شدت کاهش می یابد.

شکل پذیری سرد ورق دورستات بسیار عالی بوده و نوع شیوه سخت کاری هم تأثیری ندارد.چنین ویژگی نتیجه ساختارهای ریزدانه و همانند و چه بسا با درجه خلوص بالای بافت آن تولید می گردند. این ورق ها قادرند تحسین صنایع مختلف را برانگیزند.

گرید های مختلف ورق دورستات از طریق استرتژی های آلیاژسازی. به کمک کربن معادل که بهینه می شود یا (oce) Optimized Carbon Equivalents فراهم می آیند. که جوش پذیری فوق العاده مناسب آنها را تضمین می کند. این ویژگی باعث آن است تا برای جوشکاری ورق های نازک دورستات، نیاز به پیش گرمادهی نباشد.

صافی بی نظیر ورق دورستات ویژگی مهم بعدی است. که از طریق فرآیندهای نورد بسیار دقیق و همچنین واحدهای تسطیح سازی یا هم سطح سازی پیشرفته و مدرن به دست می آید. همین ویژگی باعث آن است تا در طی فرآیندهای برش و دستیابی به دقت ابعادی بالا برای ساخت قطعات و تجهیزات مختلف. مزیت بسیار مهمی نسبت به سایر ورق های فولادی ضد سایش محسوب شود.

تمیزی سطح آخرین ویژگی بسیار مهم ورق دورستات می باشد که به لطف فرآیندهای نورد گرم پیشرفته این کارخانه اتریشی است. لایه محافظ طبیعی که روی این ورق های فولادی تشکیل می شود، یک لایه محافظ در برابر خوردگی است. که در طی حمل و نقل جلوی آسیب دیدگی را می گیرد. و حتی می توان آن را از طریق فرآیند سندبلاستینگ هم خیلی راحت حذف کرد.

قیمت ورق دورستات

عمدتاً تحت تأثیر درجه سختی برینل می باشد. که طبیعتاً درجه سختی بالاتر قیمت آنها را افزایش خواهد داد. البته عوامل دیگری هم نظیر میزان تقاضای بازار، نوسانات ارز، حجم سفارش و سایر موارد نیز بر روی قیمت نهایی تأثیر گذار است.

فولاد رسول دلاکان

با سالها تجربۀ ارزشمند و گرانبها در عرصه تأمین و توزیع انواع ورق آلیاژی و انواع فولاد آلیاژی. و با گواهینامه ها و آنالیزهای معتبری که ضمیمه محصولاتش به مشتریان خویش ارائه داده است. توانسته رضایتمندی مشتریان خویش را همواره فراهم آورد.

صنعتگر شریف و گرامی از اینکه ما را جهت خرید کالا (فولاد آلیاژی) مورد نیاز خویش. انتخاب می نمایید از شما سپاسگزاریم.

ارتباط با ما
02128423820 – 09122136675– 09922704358
واتس آپ: 09122136675
اینستاگرام: fooladdalakan
ایمیل : fooladrasuldalakan@gmail.com