تختال – عریض ترین تختال تولیدی کشور در فولاد مبارکه

عریض ترین تختال تولیدی کشور در فولاد مبارکه تحسین برانگیز است

تختال

عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت: عریض ترین تختال تولیدی کشور در فولاد مبارکه تحسین برانگیز است.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه. پس از تولید ضخیم ترین تختال با ضخامت 300 میلی متر. در شرکت فولاد مبارکه برای نخستین بار در کشور و منطقه. باز هم فولادمردان ناحیه فولادسازی و ریخته گری کاری کردند کارستان. این بار نوبت به عریض ترین تختال برای اولین بار در کشور با عرض 2 متر رسید. تا فولاد مبارکه با تولید این تختال به توسعه صنایع کشتی سازی. و ساخت لوله های انتقال سیالات با قطرهای بالا یاری برساند. و نشان دهد تحریم های ظالمانه و موانع و محدودیت ها برای فولادمردان فرصتی می شود. در راستای شکوهمندی ایران عزیز. در این رابطه گفت و گویی با سیدرضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران. انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

شرکت فولاد مبارکه باز هم رکورد زد و توانست عریض ترین تختال کشور با عرض 2 متر را تولید کند. اهمیت موضوع چیست؟

اتفاق مبارکی است. و به شرکت فولاد مبارکه باید دست مریزاد گفت. دستاورد تولید عریض ترین تختال کشور با عرض 200 میلی متر. و با تکیه بر دانش داخلی کارشناسان شرکت فولاد مبارکه. که با ایجاد اصلاحات لازم در قالب و سگمنت های ماشین 5 ریخته گری. موفق به انجام این مهم شده اند. درخور تقدیر است. چراکه اصلی ترین نکته جهت تولید این تختال، شرایط قالب ریخته گری است. قالب ریخته گری است. قالب ریخته گری یک تجهیز تکنولوژیکی است. و اینکه شرکت فولاد مبارکه با اتکا به دانش داخلی، قالب مناسب برای این تختال را توسعه داده است. باعث خرسندی و غرور است.

تولید این تختال چه کمکی به صنایع کشور مانند کشتی سازی و غیره می کند؟

با تختالهای 2000 میلی متر می توان ورق های تا عرض 2500 میلی متر هم تولید کرد. چراکه زمانی که عرض تختال زیاد می شود. میتوان ورق های عریض تر و ضخیم تری را تولید کرد. که شرکت فولاد مبارکه و فولاد اکسین می توانند به صورت کنسرسیومی این کار را انجام دهند.

گویا این ورق ها تا قبل از این پروژه، از خارج وارد می شدند؟

بله، تا قبل از راه اندازی فولاد سازی اکسین. ورق های با عرض بیش از 1.5 متر را وارد می کردیم. اگر بخواهم دقیق تر توضیح دهم باید بگویم. در مجموع چهار گروه ورق داریم: ورق های تسمه ای که عرض کمتر از یک متر دارند. ورق هایی یک تا 1.5 متر و 1.5 تا 2.5 متر که برای صنایع پل سازی،پتروشمی و خودروسازی کاربرد دارد. و ورقهای 2.5 متر به بالا تا 4.5 و 5 متر. که به تازگی در دنیا برای خطول انتقال نفت و گاز تولید می شود. و لوله های قطر بالا.

اخبار صنعت فولاد

در ایران فقط فولادسازی اکسین میتواند از 1.5 متر به بالا را تولید کند. با توجه به اینکه سال گذشته شرکت فولاد مبارکه موفق به تولید تختالهای API شد . و به کمک فولادسازی اکسین، ورقهای API نیز تولید شد. حالا با دستیابی به این عرض 2000 میلیمتر. میتوان ورق های API با عرض 2.5 متر تولید کرد. که در صنایع کشتی سازی و ساخت زیر دریایی و ساخت پلها و صنایع سنگین کاربرد دارند. از این رو این اتفاق بسیار برای کشور ارزشمند است.

جهت تولید فولاد API با عرض 2025 میلی متر،لازم است که فولاد مذاب تا حد بسیار بالایی گاززدایی شود. تا میزان عناصر مضر فولاد به حد ppm برسد. و سپس جهت ریخته گری این فولادها در عرض بالا، ماشین ریخته گری می بایست. به سیستم داینامیک سافت ریداکشن (DSR) مجهز باشد. تا بتواند تختال فاقد ناخالصی تولید کند. در حال حاضر مجموع این شرایط فقط در شرکت فولاد مبارکه موجود است.

اخبار صنعت فولاد

نکته مهم این که نه تنها تولید تختال با این عرض، کاری بزرگ و ارزشمند است. بلکه اصلاح قالب ماشین ریخته گری و اصلاح سیستم های اتوماسیونی ماشین ریخته گری. جهت تولید این عرض نیز دستاوردی بغایت مهمی است. که نشان از توان بالای دانشی کارشناسان فولاد مبارکه دارد. که موجب بی نیازی صنعت فولاد کشور می شود. و من هم به نوبه خودم از تمام کارشناسان و مسئولین اجرای این پروژه تقدیر و تشکر می کنم.

امسال هم شعار سال بر تولید تأکید دارد. برای بهبود وضعیت فولاد کشور به نظر شما چه کارهایی بایستی انجام شود؟

به نظر می رسد بایستی مسئولان قانون گذاری و اجرایی کشور، روی مباحث صادرات و آماده سازی زیرساختها تمرکز کنند. بخش اکتشاف و سیستم حمل و نقل بایستی متناسب با برنامه فولاد کشور، توسعه داده شود. و برای سرمایه گذاران بخش حمل و نقل و بخش معدن. تسهیلات مختلف از جمله اجازه واردات. تجهیزات معدنی در نظر گرفته شود. چراکه چشم انداز تولید 50 میلیون تن فولاد زمانی محقق می شود. که همزمان، صنایع پشتیبانی نظیر معدن و حمل و نقل نیز به همین نسبت توسعه داده شوند.

اخبار صنعت فولاد

تاریخ انتشار خبر 4 اردیبهشت 1400

منبع خبرآنلاین

تختال

تختال چیست؟

تختال : Slab (اسلب): قطعه ای مکعب مستطیل از فولاد که به طور معمول. به ضخامت 230 میلی متر و عرض 1.25 متر و طول 12 متر می باشد. تختال یکی از محصولات میانی برخی از کارخانه های فولادسازی است. که از آن برای تولید فولاد ورق استفاده می شود.

فولاد رسول دلاکان

با سالها تجربه ی گرانبها در زمینه ی تأمین و توزیع و عرضه انواع ورق آلیاژی – انواع فولاد آلیاژی. با اشکال مختلف تولیدی.از جمله ورق- میلگرد – تسمه – پروفیل – میلگرد با استاندارد و گواهینامه های روز دنیا در سراسر ایران فعالیت مینماید.
صنعتگر گرامی از اینکه ما را جهت خرید فولاد آلیاژی مورد نیاز خویش انتخاب می نمایید سپاسگزاریم.
ارتباط با ما: 09122136675 – 02128423820
fooladrasuldalakan@gmail.com