فولاد کم کربن- Low carbon steel

فولاد کم کربن – Low carbon steel- فولاد پاک- فولاد دوست دار محیط زیست

فولاد کم کربن

تاریخ صنعت از بسیار جهات نشان دهنده جوامعی است که در آن فعالیت می کنیم و از مان انقلاب صنعتی. تولید آهن و فولاد به وسیله زغال سنگ امکان پذیر بوده است.

این امر در حال تغییر اتس و صنعت فولاد، مانند سایر بخش های چامعه، در حال تحول است. تا در آینده محصولات و خدماتی ارائه دهد. که در تولید آن انتشار گاز دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای به شدت کاهش یافته باشد. زبان مربوط به این تحول در حال توسعه یافتن است. و مجموعه ای گسترده از اصطلاحات گوناگون در این باره به کار برده می شود.

این عبارات غالباً به جای هم استفاده می شود اما گاهی اوقات می توانند معنای کاملاً متفاوتی داشته باشند. به عنوان نمونه عبارت فولاد سبز که کاربردهای متنوعی دارد. و از نظر برخی، یک اصطلاح بازاریابی است که هیچ تعریف و مرزی ندارد. در نقطه مقابل برخی دیگر که معتقدند این اصطلاحی است که گستردگی زیادی دارد. و مشکل فقط در فولاد سبز نیست. آیا واژه سبز مورد استفاده یک فرد همان فولاد پاک یا فولاد بدون کربن کشیده شده است؟

مقاله پیش رو انجمن جهانی فولاد، تعاریفی را ارائه داده که هنگام صحبت درباره این مباحث، منظور را شفاف برساند.

صنعت فولاد دنیا در حال کار برای توسعه و راه اندازی گروه جدیدی از محصولات فولادی هستند. که با کربن بسیار کمتری نسبت به گذشته تولید شده اند.

این فولاد کم کربن با استفاده از فن آوری ها و روش هایی تولید می شود. که منجر به کاهش چشمگیر میزان انتشار آلاینده ها نسبت به تولید معمولی می شود.

در سال 2021 بیشتر فولاد تولیدی دنیا با استفاده از احیا کننده های مبتنی بر سوخت های فسیلی تولید میشود. با این حال، بسیاری از فولادسازان فن آوری هایی را به کار گرفته اند. که میزان تولید گازهای گلخانه ای را در فرآیند مرکزی تولید به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. از جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

  • کارخانه آکو ورده برزیل از ذغال سنگ 100 درصد برای تولید محصولات فولادی و آهن کم کربن استفاده می کند.
  • آرسلومیتال در حال ساخت تأسیساتی در مقیاس بزرگ در بلژیک. برای تبدیل گازهای زائد کارخانه های فولادی به اتانول است که میتواند. در طیف وسیعی از برنامه ها از جمله تولید سوخت های مصنوعی استفاده شود.یک تأسیسات تجاری مشابه با تولید 20 میلیون لیتر اتانول برای فروش در سال اول بهره برداری. در سال 2018 توسط شوگانگ استیل در چین شروع به کار کرد.

  • HBIS، یک فولادساز چینی، در حال ساخت یک پروژه آزمایشی متالوژی هیدروژن با ظرفیت 1.2 مگابایت است. این پروژه با استفاده از فن آوری های هیدروژن سبز و آبی به بررسی مسیر انتشار صفر دی اکسید کربن. در فرآیند ساخت آهن و فولاد می پردازد.
  • تاتا استیل در حال توسعه فناوری ابتکاری جدید ذوب آهن از طریق پروژه HISARNA خود است.
  • تیسنکروپ و نیون استیل یک سری آزمایشات را برای استفاده از هیدروژن در کوره های بلند آغاز کرده اند. که هدف آن کاهش قابل توجه انتشار دی اکسید کربن ناشی از ساخت فولاد است.

فولاد تولید شده با استفاده از همه این فن آوری ها می تواند. به عنوان فولاد کم کربن در نظر گرفته شود. اگرچه به احتمال زیاد آنچه که در حال حاضر فولاد کم کربن محسوب می شود ممکن است. تا سال 2050 با تنظیم مقررات و فن آوری ها و انتظارات جدید جامعه کاملاً تغییر کرده باشد.

بسیاری از اصطلاحات دیگر در صنعت برای اشاره به فولاد تولید شده. با استفاده از این نسل بعدی فناوری های تولید استفاده می شود.

انجمن جهانی فولاد، واژه فولاد کم کربن را ترجیح می دهد و از آن استفاده می کند. مانند “برق کم کربن”، چرا که درک آن بصورت شهودی آسان تر است و معنی آن روشن است.

بسیاری از واژه فولاد سبز استفاده می کنند. که معنای متفاوتی دارد که غالباً در زمینه بازاریابی محصولات جدید دوستدار محیط زیست است. برای اشاره به فولاد ساخته شده با استفاده از فناوری های پیشرفته، فولاد تولید شده از قراضه. فولاد بازیافتی و دوباره تولید شده نیز استفاده شده است. با توجه به این عدم وجود شفافت و تنوع ذاتی آن. فولاد سبز عبارتی نیست که این انجمن جهانی استفاده می کند. برای اینکه درصد کربن آن کاملاً صرف باشد، فولاد باید بدون هیچ گونه انتشار دی اکسید کربن تولید شود.

رسیدن به این سطح هم بسیار دشوار است. و تصور وجود یک فناوری تولید که بتواند در سال 2021 به این هدف دست یابد دشوار است. در نهایت فولاد باید حاوی مقداری کربن باشد، زیرا همین امر باعث تمایز آن از آهن خالص می شود. گرچه این کربن آلیاژی میتواند از منابع غیر فسیلی تأمین شود. اما وجود آن باعث می شود اصطلاح فولاد با کربن صفر چیز نادرستی باشد.

با این وجود اگر بتوان تعادلی بین گازهای گلخانه های وارد شده. در جو هنگام تولید فولاد و انتشار گازهایی که از جو خارج می شوند، به دست آورد. میتوان از فولاد حاصل به عنوان فولاد خالص صفر یا کربن خنثی نام برد.

فولاد پاک هم یک اصطلاح فنی است. که در صنعت فولاد برای اشاره به فولادهایی حاوی سطح ناخالصی کم. اکسیدها، اجزا یا سطح کم یا فوق العاده کم کربن محلول در فلز هستند استفاده می شود.

استفاده از واژه بدون کربن نیز در ارتباط با فولاد دشوار است، به هر حال، فولاد بدون کربن آهن است. و محتوای کربن فولاد دقیقاً کنترل می شود تا خصوصیات مورد نیاز در یک گروه خالص حاصل شود. برای تبدیل آهن به فولاد، باید کربن به آهن با هیدروژن کاهش یافته اضافه شود. هیدروژن هم اجازه می دهد میزان انتشار گازهای گالخانه ای از بخش آهن و فولاد. به طور قابل توجهی کاهش یابد و بسیاری از کشورها در حال بررسی این بخش از فناوری هستند.

فولاد کم کربن- Low carbon steel

منبع WORLD STEEL

فولاد رسول دلاکان

با سالها تجربه ی گرانبها در زمینه ی تأمین و توزیع و عرضه انواع ورق آلیاژی – انواع فولاد آلیاژی. با اشکال مختلف تولیدی.از جمله ورق- میلگرد – تسمه – پروفیل – میلگرد با استاندارد و گواهینامه های روز دنیا در سراسر ایران فعالیت مینماید.
صنعتگر گرامی از اینکه ما را جهت خرید فولاد آلیاژی مورد نیاز خویش انتخاب می نمایید سپاسگزاریم.
ارتباط با ما: 09122136675 – 02128423820
fooladrasuldalakan@gmail.com