فلز روی- ورق روی- روی چیست؟-Zinc عنصری است شیمیایی با علامت اختصاری Zn

روی ( Zinc ) عنصری است شیمیایی با علامت اختصاری Zn که دارای عدد اتمی 30 است. زینک فلزی است به رنگ سفید متمایل به آبی که براثر رطوبت هوا تیره رنگ می شود .

و در حین احتراق رنگ سبز براقی تولید می کند. زینک بعد از آهن، آلومینیوم و مس چهارمین فلز مورد استفاده در دنیا می باشد. از موارد استفاده روی می توان آلیاژهای مختلف از جمله برنج و پولاد گالوانیزه را نام برد.

فلز روی- ورق روی- روی چیست؟-Zinc عنصری است شیمیایی با علامت اختصاری Zn

تاریخچه

آلیاژهایی که زینک در آن ها قرار دارد. از قرون گذشته به کار می رود. کالاهای برنجی که به 1000 تا 1400 سال پیش باز می گردند. در فلسطین آثاری پیدا و همچنین اشیاء دارای روی با 87% زینک را در ترانسیلوانیا ما قبل از تاریخ پیدا کرده اند. بعلت نقطه جوش پایین و واکنش شیمیایی این فلز (روی گسسته دود شده. و منجر به عدم دستیابی می گشت.خصوصیات واقعی این فلز در زمان باستان مشخص نشده بود.ساخت هم جوش برنج به رومیان نسبت می دهند. و مربوط به 30 سال پیش از میلاد می باشد.

آنها کالامین و مس را با یکدیگر در بوته آهنگری حرارت می دادند. که در این عمل اکسید روی در کالامین کاهش می یافت. و فلز زینک آزاد توسط مس به گیر می افتاد. و به شکل آلیاژ می شد. برنج تولیدی یا در قالب قرار، یا با چکش به شکل های مختلف تبدیل می شد.

استخراج و تصفیه روی نا خالص در 1000 سال پیش از میلاد مسیح در هند و چین انجام می شد. در غرب نیز کشف فلز روی به Andreas Marggraf آلمانی در سال 1746 بر می گردد.

شرح تولید برنج در اروپای غربی در کتاب های آلبرتوس مگنوس در سال 1284 به چشم می خورد. این فلز در قرن 16 به میزان قابل توجه شناخته شد. Agricola در سال 1546 اعلام نمود. که وقتی که سنگ معدن روی گداخته شود. فلز سفید قادر به انقباض است تا دیواره کوره را بتراشد. او در نوشته های خود به این مسئله نیز اشاره کرد که فلزی شبیه آن به نام Zircum در Silesia تولید می شد.

پاراسلیوس (متوفی به سال 1541) اولین کسی در غرب بود. که گفت Zircum فلزی جدید است که در مقایسه با فلزات دیگر خواص شیمیایی جداگانه ای دارد. نتیجه آن است که فلز روی زمانی کشف گردید که Margaraf اکتشافاتی را شروع کرد. و در حقیقت فلز روی دو سال زودتر توسط شیمیدان دیگری به نام Anton von swab تجزیه و تولید شد. اما تحقیقات Margraf جامع تر بود و بخاطر تحقیقات این دو شخص آنها به عنوان کاشفین روی شناخته می شوند. قبل از کشف تکنیک غوطه وری سولفید روی Calamine تنها منبع معدنی فلزی روی بوده است.

خصوصیات قابل توجه

وزن اتمی 65.38 چگالی 7.133 نقطه ذوب 419.83 درجه سانتی گراد درجه سختی. بر حسب واحد موهس 5/2 دارای ظرفیت 2 در گروه IIB جدول تناوب دارای ایزوتوپ های طبیعی 70-68-66-64. و ایزوتوپ های رادیواکتیو 72-71-69-65-63-60 روی فلز نرم و سفید. با قابلیت چکش خواری باجلای خاکستری متمایل به آبی. قابل حل در اسیدها و بازها و غیرقابل حل در آب می باشد.

روی فلزی است که در Vielle Montagne و Zinkgruvan استخراج می شود و برای آبکاری الکتریکی فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. مانند فلزات دیگر به آرامی واکنش نشان می دهد. با اکسیژن و دیگر غیر فلزات ترکیب و با اسید رقیق واکنش نشان داده و گاز هیدروژن آزاد می کند. چهارمین فلز متداول و مورد استفاده بوده و بعد از آهن آلومینیوم و مس بیشترین فلزی تولیدی می باشد. حالت اکسیداسیون متداول این عنصر +2 می باشد.

کاربردها

روی برای آبکاری الکتریکی فلزها استفاده می شود تا از زنگ زدگی آنها جلوگیری کند. روی در آلیاژهایی نظیر برنج، ورشو، فلز ماشین تحریر، فرمول های مختلف لحیم و … کاربرد دارد.

زینک به گونه ای وسیع در صنعت خودروسازی در شکل دهی تحت فشار (دایکست). مورد بهره برداری قرار می گیرد. روی لوله ای به عنوان قسمتی از محتوای باتری ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در سپتامبر سال 2020 محققان دانشگاه میشیگان اعلام نمود. موفق به تولید یک باتری از نوع زینک شدند. که بسیار قدرتمند از باتری لیتیومی است. به علاوه با محیط زیست سازگار بوده و به راحتی بازیافت می شود و در ساخت ربات های کارآمد تر نقش مهمی ایفا خواهد نمود.

از این فلز برای گالوانیزه کاری آهن، تولید ظروف، صنایع نظامی، خودروسازی، کشتی سازی، باتری سازی و تولید آلیاژ برنج استفاده می شود. برنج بخاطر استحکام و مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی کاربردهای وسیعی دارد. از آنجا که آلیاژ برنج در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی دارد میتوان از آن در بسیاری از صنایع استفاده نمود. همچنین فلز روی جهت تولید مشتقات خالص خود همچون اکسید روی، کلرید روی، کربنات روی، نیترات روی و سولفات روی استفاده می شود.

اکسید روی به عنوان رنگ دانه های سفید در رنگ های آبی و همچنین به عنوان فعال کننده در صنعت لاستیک استفاده می شود. به عنوان کرم (بدون نیاز به تجویز پزشک) به صورت لایه نازکی بر روی پوست بی حفاظ صورت و بینی استفاده می شود. تا از کم شدن آب پوست جلوگیری کرده و در برابر آفتات سوختگی در تابستان و باد زدگی و محافظ پوست در زمستان است. بهره گیری از آن برای کودکان در هر مرحله از تعویض کهنه کودک گوشزد و چه بسا از تحریکات پوستی جلوگیری می کند. کلرید روی به عنوان بوگیر و همچنین محافظ چوب نیز مورد استفاده قرار می گیرد. سولفید روی در رنگدانه های درخشان، برای تولید عقربه های ساعت و موارد دیگر که در تاریکی می درخشد استفاده می شود.

محلول ضد عفونی کننده ای که از Calamine تولید و ترکیبی از  Zn-Hydroxy-Carbonate و سیلیکات است برای درمان جوش های پوستی استفاده می شود. فلز روی شامل ویتامین های مورد مصرف روزانه و مواد معدنی نیز می باشد. و با توجه به فلزات دیگر این فلز دارای خاصیت ضد اکسیداسیون است. که از پیری زودرس پوست و مفصل های بدن محافظت می کند. با بررسی خواص روی نتیجه آن شد که این عنصر می تواند به بهبودی بعد از عمل جراحی سرعت بخشد. Zinc Gluconate Glycine  از قرص های مکیدنی برای درمان سرما خوردگی و التهاب دهان و لوزه ها می باشد.

پیدایش

روی بیست و سومین عنصر در پوسته زمین از نظر فراوانی می باشد. بسیاری از سنگ های معدنی سنگین استخراج شده حاوی 10 درصد آهن و 40 تا 50 درصد روی می باشند. معادنی که از آنها روی استخراج می شود شامل Sphakrite, Zinc Blende, Smith sonite, Calamine, Franklinite می شوند. تاکنون نزدیک به 60 نوع کانی روی شناخته شده است. روی عنصری است که به طور طبیعی وجود ندارد. از این شمار سولفور روی با نام اسفالریت یا بلاند (ZnS) شناخته شده، مهمترین کانی است. از دیگر کانی های با اهمیت روی میتوان به اسمیت زونیت ZnCo3، همی مورفیت (Zn4Si2O7(OH و زنسیت (ZnO) اشاره کرد.

ترکیبات

اکسید روی معروفترین ترکیبی است که به طور گسترده در ترکیبات روی مورد استفاده قرار می گیرد. و به عنوان رنگ دانه سفید در رنگ ها استفاده می شود. همچنین در صنعت Rubber کاربرد داشته و به عنوان Opaque Sunscreen فروخته می شود. دیگر ترکیبات روی به استفاده غیر صنعتی می رسند. مانند: کلرید روی در بوگیر سولفید روی در رنگ های شب تاب و متیل روی در آزمایشگاه شیمی آلی. تقریباً یک جهارم فرآورده های روی به صورت ترکیبات روی مورد مصرف قرار می گیرد.

ایزوتوپها

روی طبیعی در 4 ایزوتوپ پایدار تشکیل شده است: Zn64 Zn-66, Zn-67, Zn-۶۸ که در این میان Zn64 فراوانترین آنها (48.6% فراوانی طبیعی) می باشد. برای این عنصر 22 رادیو ایزوتوپ اکتیو شناسایی شده است. که در میان آنها Zn-65 با نیمه عمر 244.26 روز و Zn-72 با نیمه عمر 46.5 ساعت پایدارترین و فراوان ترین ایزوتوپ می باشند. دیگر ایزوتوپ های رادیو اکتیو این عنصر نیمه عمرهای کمتر از 14 ساعت هستند و بیشتر آنها نیمه عمری کمتر از یک دقیقه دارند. این عنصر همچنین 4 حالت متا دارد.

هشدارها

فلز روی سمی نیست اما حالت هایی به نام Zinc Shakes  یا  Zinc Chills  وجود دارند که با استنشاق اکسید روی تازه و خالص تحریک می شوند.

شناخت محیط رشد روی

روی در تولید و فعالیت آنزیم ها، همچنین در ایجاد پروتئین مؤثر است. کمبود روی باعث کوچک ماندن برگ های گیاه و کوتاه شدن فاصله میان گره ها می شود.

واکنش خاک، بر قابل استفاده بودن روی برای گیاه، مؤثر می باشد. معمولاً در خاک های قلیایی، و در خاک های محتوی فسفر بیش از حد، روی غیر قابل استفاده می گردد. در خاک های شنی، به راحتی شسته شده و از زمین خارج می شود. برای رفع کمبود روی، سولفات روی را به خاک اضافه می کنند. هرچند که شرایط خاک های ایران سولفات روی شدیداً تثبیت می شود و بازده آن کم است و به صورت Zn EDTA بازده بیشتری دارد.

زینک یا روی یکی از مهم ترین عناصر اثر بخش در تولید تستوسترون طبیعی در بدن مردان است. چراکه از تبدیل تستوسترون به استروژن (هورمون زنانه) جلوگیری می کند. با تولید انزیمی به نام ارومایتاس ازین عمل جلوگیری می کند. عکس عمل نیز در بدن توسط روی اتفاق می افتد. یعنی هورمون های زنانه را به مردانه تبدیل می کند و باعث تولید اسپرم های سالم تر نیز می شود. یعنی تبدیل استروژن به تستوسترون به صورت طبیعی، مانع طبیعی برای جذب زینک. یا روی در مواد غذایی : الف) جگر ب) غذاهای دریایی ج) حبوبات و دانه های روغنی د) تخم مرغ

نقش روی در تغذیه گیاهی

روی از جمله عناصر کم مصرف برای گیاهان است. این عنصر در ساختمان اسید آمینه تریپتوفان که پیش ماده سنتز اکسین است شرکت دارد. و همچنین به همراه مواد پر مصرف از جمله ازت و فسفر در تشکیل یاخته های اولیه گل دخالت دارد.

روی در کانی های خاک به صورت قابل تبادل در کلوئیدهای رس و هوموس یافت می شود. با افزایش ph و قلیایی شدن خاک، جذب آن در سطح افزایشی است و مقدار این عنصر در محلول خاک کاهش می یابد. و شعاع یونی روی شبیه آهن (فرو) و منیزیم بوده و می تواند تا حدودی جایگزین این یون ها شود. روی به صورت فعال جذب می شود. یون مس به شدت از جذب روی جلوگیری می کند و همچنین فسفر نیز جذب روی را کاهش می دهد. قابلیت جذب روی به کی لات ساز در خاک که در اثر تراوش ریشه یا تجزیه مواد آلی تأمین می شود بستگی دارد.

اهمیت روی بر افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی

یکی از وظایف مهم روی در گیاهان ساخت پروتئین است. بنابراین کمبود روی موجب کاهش مقدار پروتئین و افزایش مقدار آمینواسیدهای آزاد و آمیدها می شود. و همچنین روی در تولید هورمون اکسین، آنزیم های مسئول تولید نشاسته. فتوسنتز، سوخت و ساز نیتروژن (فعال سازی آنزیم رداکتاز)، آنزیم های انتقال دهنده فسفات (هگزوکیناز). و نیز در تولید تریپتوفان و هورمون رشد (اسید ایندول استیک) نقش مؤثری دارد. در حضور اسید ایندول استیک، کلروفیل بیشتری تولید و سبب تأخیر پیری و میزان فتوسنتز در نهایت افزایش می یابد.

نشانه های کمبود روی

به صورت کوتولگی گیاه، کوچک ماندن برگ ها و کوتاه شدن میان گره ها، و با کاهش سبزینگی بین رگ برگ ها همراه است.

کمبود روی در خاک های زراعی کشور به دلایل متعددی از جمله مصرف کودهای فسفاتی، بیشتر مشاهده می شود.

روش تولید فلز روی

برای تولید فلز روی ابتدا خاک معدنی روی خرد و آسیاب می شود. و در صورت داشتن سرب به همراه خود. به واحد فلوتاسیون منتقل می شود تا سرب جدا شود. خاک های سولفوره نیز پس از انتقال به کوره به حالت اکسیده مبدل و قابل استفاده می شوند. پس از مهیا نمودن خاک، کنسانترۀ تولیدی در مخازن استیل. توسط سولفوریک اسید و آب مورد عمل لیچینگ قرار می گیرند.

سولفات آهن و سولفات آلومینیوم جهت رسوب دهی با هالوژن هایی نظیر کلر و فلوئور برای جلوگیری از چسبندگی در کاتدها استفاده می شوند. روی موجود در خاک با عمل لیپینگ حل و سولفات روی به دست می آید. نیکل، کبالت، کادمیوم، آهن و برخی عناصر دیگر موجود در خاک نیز به همراه روی حل می شوند. از این رو باید قبل از الکترولیز یون های مزاحم حذف شوند. برای حذف آهن و کبالت از محلول، پرمنگنات پتاسیم به همراه آمونیوم پرسولفات اضافه می شود. تا آهن دو ظرفیتی به آهن سه ظرفیتی تبدیل شود. با افزایش دوغاب آهک هیدراته به محلول و بالا بردن ph،و آهن و کبالت اسیدی شده و رسوب می دهند. و از محلول جدا می گردند.

نقش زیست شناختی

روی از عناصر ضروری زندگی انسان است که برای بقاء و زندگی وی لازم است. کمبود روی در حیوانات موجب افزایش وزن می شود. روی در انسولین Zinc Finger Proteins و آنزیم هایی مانند Super Oxide Dismutase وجود دارد. بر اساس بسیاری از منابع مصرف قرص های حاوی روی می تواند در برابر سرما خوردگی و آنفولانزا ایمنی ایجاد کند. با این حال هنوز بر سر این مسئله اختلاف نظر وجود دارد.

در واقع روی یک ماده معدنی اصلی کمیاب است که بعد از آهن، بیشترین میزان را در بدن داراست. روی به طور عمده در ماهیچه ها ذخیره می شود. اما در یاخته های خونی سفید و قرمز، پرده شبکیه چشم، استخوان ها، پوست، کلیه ها، کبد و پانکراس نیز یافت می شود.غذه پروستات در مردان نسبت به سایر اعضاء، بیشترین مقدار روی را داراست.

بعضی از تحقیقات و مطالعات نشاندهنده مؤثرترین قرص های روی در جلوگیری و کاهش علایم سرماخوردگی بوده است. شما می توانید قرص های روی را به راحتی از داروخانه ها برای درمان سرماخوردگی بخرید.

کاربردهای پزشکی

مکمل های روی می توانند دارای این فواید باشند:

 • کمک به جلوگیری از سرطان
 • جلوگیری و درمان ریزش مو
 • تقویت فعالیت سیستم ایمنی
 • تسریع در التیام زخم ها
 • درمان آکنه
 • جلوگیری از دژنراسیون ماکولا (از بین رفتن بینایی که در افراد مسن اتفاق می افتد)
 • درمان بعضی از موارد بی اشتهایی عصبی (بی اشتهایی نشانه ای از کمبود روی است. و افراد در دهه دوم زندگی بیشتر در معرض خطر کمبود روی ناشی از فقر غذایی هستند).
 • تقویت و بهبود باروری مردان مخصوصاً در بین سیگاریها.
 • درمان روماتیسم مفصلی (با داشتن آثار ضد التهابی).
 • درمان بیماری ویلسون (یک اختلال ناشی از ذخیره بیش از حد مس).
 • کاهش تغییرات در حس چشایی طی درمان سرطان یو
 • تقویت حس چشایی و بویایی

بعضی از بیماری ها، بر روی جذب روی تأثیر می گذارند. یا باعث افزایش نیاز به روی می شوند؛ لذا این بیماران از مکمل های روی سود می برند:

 • آکرو درماتیت آنتروپاتیکا (بیماری ارثی که به علت سوء جذب روی ایجاد می شود).
 • الکلیسم
 • دیابت قندی
 • بیماری کلیه
 • مرض سلیاک
 • بیماری روده التهابی مانند کولیت زخم شونده
 • اسهال مزمن
 • بیماری پانکراس
 • مشکلات پروستات (بزرگی خوش خیم پروستات، تورم پروستات، سرطان پروستات) زنانی که حامله هستند. یا بچه شیر می دهند یا اینکه از قرص های خوراکی ضد حاملگی استفاده می کنند، نیز نیاز بیشتری به روی دارند.

منابع غذایی

ما 20 تا 40 درصد میزان روی موجود در غذا را جذب می کنیم. غداهایی چون گوشت قرمز، ماهی، مرغ و بوقلمون، بهترین شکل قابل دسترسی. روی قابل جذب هستند. روی موجود در سبزیجات کمتر برای بدن ما قابل دسترسی است. و فیبر سبزیجات به تنهایی میزان روی را که قابل جذب و استفاده است کمتر می کند. محصولات لبنی و تخم مرغ دارای میزان نسبتاً خوبی روی هستند اما جذب روی از این مواد مشکلتر است.

غذاهای زیر بهترین منبع قابل استفاده روی است:

صدف نرم تن (غنی ترین منبع). گوشت قرمز، میگو، خرچنگ و دیگر ماهی های صدف، منابع دیگر روی که کمتر قابل جذب است. شامل لوبیا، نخود چشم سیاه، سویا، بادام زمینی) غلات کامل، فیبرو، توفو، مخمر آبجو، سبزی غیر خام ،قارچ، لوبیا سبز و دانه کدو است.

اشکال دیگر

سولفات روی رایجترین مکمل قابل استفاده روی است. این ترتیب نسبت به سایر اشکال کمترین قیمت را دارد. اما حداقل جذب را دارد و باعث آشفتگی معده می شود. پزشک معالج معمولاً 220 میلی گرم از سولفات روی را که حاوی تقریباً 55 میلی گرم عنصر روی است، تجویز می کند. شکل های قابل جذب تر که قابل دسترس هستند عبارتند از: پیکولینات روی، سیترات روی، استات روی، گیسرات روی و مونو میتونین.

اشکال مختلف روی دارای میزان متفاوتی از روی در ترکیب هستند. در برچسب این ترکیبات، همیشه به دنبال میزان عنصر روی بگردید. معمولاً ترکیبات روی دارای 30 تا 50 میلی گرم از عنصر روی هستند. به خاطر داشته باشید که از غذای روزانه چیزی حدود 10 تا 15 میلی گرم روی جذب می کنید. پزشک معالج شما هنگام تجویز مکمل های روی، باید این میزان دریافتی روزانه از طریق غذا را در نظر داشته باشد. قرص های روی در داروخانه ها قابل دسترس هستند و برای درمان سرماخوردگی مفید هستند. همچنین جوانه گندم منبع خوبی از روی می باشد. که مصرف آن به همه افراد توصیه می شود.

نحوه مصرف

قبل از اینکه از مکمل های روی استفاده کنید با پزشک متخصص مشورت کنید. وقتی شما بهترین فایده را از مکمل های روی می برید که آن را با آب یا آب میوه (نه شیر) در بین غذاها مصرف کنید و همزمان با مکمل های آهن و کلسیم، آنها را مصرف نکنید. اگر برای معده شما مشکل ایجاد کرده باشد میتوانید آن را همراه غذا مصرف کنید.

موارد احتیاط

بیشتر مواد معدنی کمیاب، در صورت مصرف بیش از حد برای بدن سمی هستند و این نکته در مورد روی صدق می کند. نشانه های مسمومیت عبارت از: آشفتگی معده، و استفراغ و معمولاً وقتی موجب است. که 2000 میلی گرم یا بیشتر استفاده شود. مطالعات نشان می دهد که تا 150 میلی گرم روی خطری ندارد اما معمولاً این میزان مورد نیاز نیست. و با استفاده بدن از عناصر دیگر تداخل دارد. تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه کمتر از 50 میلی گرم مصرف مطمنی است. اما اطلاعات در مورد مصرف طولانی مدت این مقدار روی در دسترس نیست.

قبل از استفاده از روی یا سایر مکمل ها، با پزشک خود مشورت کنید.

یک عارضه جانبی منفی کشفی از روی این است. که میزان زیاده روی باعث کاهش HDL (کلسترول خوب بدن) و افزایش LDL (کلسترول بد بدن) می شود. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف خیلی زیاد روی باعث کاهش عملکرد ایمنی می شود. در حالی که مطالعات دیگر این نظر را تأیید نمی کند. اگر سولفات روی باعث تحریک معده شود. شکل دیگری از روی، برای مثال سیترات روی را مصرف کنید و قبل از آن با پزشک مشورت کنید. سایر عوارض جانبی از مسمومیت با روی عبارت اند از: سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی. افزایش تعریق، ناهماهنگی عملکرد عضلات، عدم تحمل الکل، توهم و کم خونی.

تداخل های احتمالی

چون روی با دیگر عناصر تداخلی است. شما قادر به استفاده از مولتی ویتامین، یا عناصر خونی مهیا شامل روی، آهن و فولات کنید. این به شما کمک می کند تا میزان عناصر را در یک حد تعادل نگه دارید. مصرف زیاد روی می تواند با جذب مس تداخل کرده و باعث کمبود مس شود. این مسئله به میزان آهن بدن اثر دارد و می تواند منجر به کم خونی شود.

مصرف زیاد آهن و مس با جذب روی تداخل می کند. روی با جذب فولات تداخل دارد. قبل از مصرف روی یا هر مکمل دیگر با پزشک تان مشورت کنید.

میزان مورد نیاز روزانه

بررسی ها نشان می دهد. که نیاز خانم ها به این عنصر مهم و ضروری روزانه، حداقل 10 میلی گرم و نیا آقایان روزانه حداقل 12 میلی گرم است. بسیار مشخص است. که میزان مصرف روی خیلی کم تر از مقدار نیاز، نشان می دهد. مرکز تغذیه کشور آلمان (DGE) و آمریکا (RDA) توصیه می کنند. که برای پیشگیری از امراض حاصل شده. از کمبود روی، خانم ها روزانه 12 میلی گرم و آقایان 15 میلی گرم روی به بدن خود برسانند. البته دوز و مقدار درمانی که توسط دکتر ورباخ بیان گردید، روزانه بین 10 الی 20 میلی گرم است. اصولاً دوز 15 میلی گرم در روز را حد متوسط دریافت روزانه می دانند.

دوز درمانی

دوز درمانی توسط روی روزانه حدوداً 15 میلی گرم است. تأمین روی به صورت ترکیبات گلوکونات روی برای بدن بسیار خوب و قابل تحمل و با جذب خوب است. به یاد داشته باشید که کلیه مکمل های حاوی روی بایستی همراه با غذا مصرف گردد. تا از ایجاد تهوع جلوگیری شود (مصرف همزمان با مکمل آهن موجب کاهش جذب می شود). توجه داشته باشید.

افرادی که به مدت طولانی روزانه 50 تا 300 میلی گرم روی مصرف کرده اند. قادرند دچار اختلال جذب املاح آهن و مس، و همچنین به کمبود این دو املاح در بدن دچار شوند. در این بررسی مخصی است که کسانیکه روزانه 2 گرم به مدت طولانی روی مصرف کردند. علائمی مثل استفراغ، تهوع، دردهای شکمی و تب را بروز دادند. افرادی که دچار ناراحتی های کبدی و روده ای اند، بایستی قبل از مصرف مکمل های حاوی روی، حتماً با پزشک خود مشورت داشته باشند.

روی و بیماری های پوست

دیده شده است که غلظت روی در پوست و چشم بیشتر از هر عضو و اندامی در بدن است. مصرف روی در سوختگی ها، اعمال جراحی و بهبود زخم های بدن، ضروری است. روی باعث بهبود هرچه سریعتر زخم ها می شود و کمبود روی بهبود زخم ها را به تعویق می اندازد. به ویژه در بیماران دیابتی، زخم های پا و عفونت این زخم ها است که حتی می تواند به قطع عضو هم منجر شود.

بنابراین وجود روی به مقدار کافی در برنامه غذایی این افراد بسیار مهم است. مصرف روی در ترمیم سوختگی ها، زیاد بوده. و به طور معمول در خون بیماران دچار سوختگی، کمبود روی مشاهده می شود. و با دادن روی اضافی می توان، بهبود و ترمیم زخم و پوست را تسریع کرد. این مسئله حتی در سوختگی های درجه 3 به دنبال مصرف محلول ها و ترکیبات حاوی روی به اثبات رسیده است. و هم اکنون نیز از این ترکیبات (مانند پماد زینک اکساید و…) استفاده می شود.

به عبارتی روی به عنوان ترمیم کننده بافتی و پوستی شناخته شده است. افرادی که از اگزما و حساسیت زجر می برند، به طور معمول دارای سطح پایین روی در خون هستند. و می توان با دادن 30 میلی گرم روی (معادل 200 میلی گرم گلوکونات روی است.) بهبود بیماری آنها را تسریع کرد.

روی و مرض قند

نکته دیگر در مورد مصرف روی و بیماران دیابتی این است که تأثیر انسولین به طور مستقیم با روی در ارتباط است. میزان عنصر روی در پانکراس افراد سالم دو برابر دیابتی ها است که می تواند نشانۀ نقش آن در تولید انسولین باشد. مشاهده شده است که نقصان روی در خون باعث هیپو انسولینیمیا (کاهش انسولین خون) می شود. کمبود روی به صورت مزمن و دائمی صدمۀ بزرگی به یاخته های بتا پانکراس که انسولین ترشح می کنند. می زند و در سنین بالا، افراد دارای کمبود طولانی مدت روی می توانند دچار دیابت نوع 2 بشوند.

بطور کلی می توان گفت که در خون اکثر افراد مبتلا به دیابت، کمبود روی دیده می شود. و متأسفانه دفع روی در ادرار آنها مشاهده می شود. بنابراین رساندن روی اضافی به بدن بیماران دیابتی ضروری است. فقر روی به ویژه در دیابتی ها زخم های مزمن ورید پا ار ایجاد می کند. که گاهی منجر به قطع انگشتان دست یا پا می شود. با دادن روی اضافی نه تنها زخم های دیابتی زودتر ترمیم شده بلکه علاوه بر آن سطح سیستم ایمنی نیز افزایش می یابد.

عوارض کمبود روی در سایر موارد

به دنبال افت سیستم ایمنی در اثر کمبود روی، بیماری های اتوایمیون (خود ایمنی) مثل آرتریت روماتویید، لوپوس، شوگرن، پسوریازیس و … افزایش می یابد.

نقصان روی در مردان و زنان موجب اختلالات باروری می شود. اغلب مردان و زنان که جهت درمان مشکل خود اقدامات زیادی انجام داده اند. بابد مسئله کم بودن روی را نیز در نظر گرفته و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

نقصان روی در بدن خانم های باردار می تواند منجر به رشد ناکافی و کند جنین یا زایمان زودرس شود. یکی از علل میوم رحم و کیست های پستان در خانم ها، کمبود روی می باشد و دیده شده است. که با تجویز روی به بدن آنها بهبودی حاصل شده است. هم چنین دیده شده است که در خانم هایی که دچار عفونت های راجعه قارچی دستگاه تناسلی می شوند. و به هیچ درمان منظم دارویی جواب نمی دهند. تجویز روی به مقدار کافی، باعث بهبود آنها شده است.

هم چنین مصرف روی در بهبود ریزش مو به اثبات رسیده است. و امروزه کمبود روی را از علل مهم ریزش مو می دانند. که البته بایستی سایر علل ریزش مو مانند کمبود ویتامین ها، کم خونی و … نیز مد نظر قرار گیرد.

کمبود روی در کودکان همراه با بی اشتهایی، اختلال چشایی طعم غذا، پیکا (حالتی شبیه ویار حاملگی). بی حالی، غش، اختلال رفتاری و وقفه در رشد، خود را نشان می دهد. هم چنین در نوجوانان به صورت تأخیر بلوغ جنسی و ظهور نکردن صفات ثانویه جنسی بروز می کند.

کمبود روی در افراد مسن، در هنگام راه رفتن، اختلاف تعادل را ایجاد می کند که با تجویز داروی روی قابل درمان است.

روی در تشکیل هموگلوبین دخالت دارد و در مواردی فقط تجویز روی همراه دیگر نیازها، این عارضه را درمان می کند. روی در رشد فیزیکی بدن مؤثر است. همچنین کوتاهی قد و کمبود وزن در کودکان ایرانی با تجویز روی قابل درمان است. و بهتر می باشد که رساندن روی به مقدار کافی به بدن مادر در دوران بارداری و شیردهی مد نظر قرار گیرد.

جذب روی در بدن

جذب روی آسان نبوده و دفع آن نیز به سختی صورت می گیرد. و به همین دلیل در تجویز روی و استفاده از آن باید رعایت این مشکل، منظور شود. به علت آنکه روی در ناحیۀ اولیۀ رود باریک جذب می شود، پروتئین در جذب آن دخالت دارد. و لازم است کمبود پروتئین در افراد دچار نقص روی نیز درمان شود.

فولاد رسول دلاکان

با سالها تجربۀ ارزشمند و گرانبها در عرصه تأمین و توزیع انواع ورق آلیاژی و انواع فولاد آلیاژی. و با گواهینامه ها و آنالیزهای معتبری که ضمیمه محصولاتش به مشتریان خویش ارائه داده است. توانسته رضایتمندی مشتریان خویش را همواره فراهم آورد.

صنعتگر شریف و گرامی از اینکه ما را جهت خرید کالا (فولاد آلیاژی) مورد نیاز خویش. انتخاب می نمایید از شما سپاسگزاریم.

ارتباط با ما
02128423820 – 09122136675– 09922704358
واتس آپ: 09122136675
اینستاگرام: fooladdalakan
ایمیل : fooladrasuldalakan@gmail.com