مته فولادی-مته-مواد سازنده مته-انواع مواد پوششی استفاده شده بر روی مته ها

مته ابزاری بُرنده است که در حال چرخش باعث تخلیه براده و ایجاد سوراخ استوانه ای با رأس مخروط. مانند در امتداد محور طولی پیشروی و به قطر ابزار می شود.

مته فولادی

ماهه فولادی

مته فولادی-مته-مواد سازنده مته-انواع مواد پوششی استفاده شده بر روی مته ها

عمل برش توسط 3 لبه تیز برش، در نوک مته انجام می گیرد. و براده از طریق یک شیار حلزونی سراسری خارج می شود. مته ها هم از نظر ابعاد هندسی و هم جنس مواد سازنده و نیز دقت عمل. تنوع گسترده ای دارند.

چرخش مته می تواند بکمک مکانیزم های دستی و یا مکانیزم های موتوری، مانند دریل، صورت گیرد. مته ها از نظر اندازه و کاربرد نیز تفاوت فاحشی دارند. اما متأسفانه با تکیه بر زبان انگلیسی برای رفع نیازهای عملی، در زبان فارسی رشد تطبیقی زبان متوقف شده. و همه انواع مته و حتی ماشین دریل و ماشین های غولپیکر حفاری را مته می نامند.

ماهه فولادی

ماهه

مته فولادی- مواد سازندۀ

مته فولادی

بسته به کاربرد از مواد مختلفی برای ساختن مته استفاده می شود.

فولادها

 • فولاد کم کربن:

فقط برای سوراخ کاری روی چوب استفاده می شود. این نوع مته دارای لبۀ نگهدارنده نیست و نیاز به تیز کردن مداوم ندارد. کار کردن روی چوب های سخت می تواند طول عمر این مته را کاهش دهد. این نوع مته، در مقایسه با دیگر ابزارهایی که عمر طولانی تر دارند. قیمت زیادی دارد.

از فولاد با درصد کربن بالا ساخته می شوند. این کار باعث بهبود بخشیدن پوسته فولادی مته می شود. این کار به علت دما دادن و سخت کاری روی آن اتفاق می افتد. از این مته ها می توان برای سوراخ کاری روی چوپ و فلزات استفاده کرد. اگر چه این مته ها دارای ضریب خطای کم در مقابل دما در هنگام سوراخ کاری هستند. اما دمای بیش از حد باعث خمیری شدن آن و در نتیجه نرم شدن لبه های برش می شود.

 • فولاد سرعت بالا (Hi speed Steel):

نوعی از فولاد است که مقاومت بسیار زیادی در مقابله با تغییرات دمایی دارد. از آنها می توان برای سوراخ کاری روی فلزات، چوب سخت، و دیگر موادی که سرعت برش بالاتری نیاز دارند استفاده کرد. استفاده از آنها تا حد زیادی جایگزین انواع دیگر مته شده است.

نوعی از فولاد سرعت بالا است و دارای مقدار زیادی کبالت در آن است. مزیت اصلی آنها در بی اثر بودن دما بر آنها در دماهای بالا است. بهمین علت آنها برای سوراخکاری روی فولادهای ضد زنگ (استنلس استیل) استفاده می شود. بزرگترین مشکل فولاد آلیاژی کبالت در شکنندگی خیلی زیاد آنها در برابر (HSS) است.

مته فولادی

ماهه فولادی

سایر مواد

مته فولادی

 • کاربید تنگستن

از دیگر مواد سختی است که می تواند در تقریباً تمام مواد قطعه کار دریل. در حالی که نگه داشتن لبه بیش از بیت های دیگر باشد. با توجه به هزینه بالا و تردی خود، آنها اغلب فقط در Tipped ابزار. که در آن قطعات کوچک Screwed brazed. یا بر روی نوک بیت استفاده می شوند. با این حال، استفاده از آن و تبدیل شدن به رایح ترین مته های مورد کاربرد. بصورت عمومی مته کاربید سخت است. و در صنایع خاص، به ویژه مته PCD، آن را امری عادی در بیشتر مواقع است.

 • الماس چند لایه:

بلور الماس چند لایه، ( Poly crystalline Diamond) (PCD) یکی از مواد سخت است که مقاومت زیادی در برابر سایش دارد. این مواد از لایه های ریز الماس (کربن) تشکیل شده است. ضخامت این لایه ها معمولاً در حدود 0.5 میلی متر (0.019 اینچ) است. این لایه ها در درون پوششی از ماده خاکستری از جنس کاربید تنگستن قرار دارند. مته های ساخته شده از این مواد (PCD) را با لحیم های ریز به دور قطعه کار در لبه های برش ثابت می کنند.

در روش دوم این مواد (PCD) را در حالت مذاب به صورت رگه هایی در درون کاربید تنگستن. در یک نوک قرار می دهند. بعد از این کار می توان این نوک را با لحیم کاری به یک شفت از جنس کاربید متصل کرد. و از این مجموعه کارها می توان یک ابزار مرکب داشت که دارای کمترین شکست در دور آن است.

از مته های (PCD) معمولاً در صنعت ماشین سازی، صنعت هوا فضا. و دیگر صنایعی که احتیاج به سوراخ کاری روی آلیاژهای ساینده مثل آلومینیوم. فیبرهای کربن، بتن مسلح، پلاستیک ها و دیگر مواد ساینده استفاده کرد. این مته ها همچنین در کارهایی که دیگر ابزارها و موادی که مضر می باشند. باعث افزایش سود دهی می شوند.

مته فولادی

پوشش ها

مته فولادی

 • اکسید سیاه:

یکی از پوشش های گران قیمت است. پوشش اکسید سیاه مقاومت بالایی در برابر حرارت و چربی و مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد. در نتیجه استفاده از این ماده مته ها. عمر طولانی تری نسبت به مته های سرعت بالای فولادی (High speed Steel) دارند.

 • نیترید تیتانیوم:

یکی از سرامیک های بسیار سخت است. و هنگامی که بعنوان پوشش برای مته های سرعت بالای فولاد (High speed Steel) به کار می رود. (معمولاً مته های دو لبه) می تواند عمر برش کاری آنها را تا سه برابر افزایش دهد. نمی توان یک مته نیترید تیتانیوم را به خوبی تیز کرد. زیرا لبه های جدید دارای پوشش نیستند و نمی توانند در هنگام کار پوشش مناسب را داشته باشد.

مته فولادی

نیترید آلیاژ آلومینیوم – تیتانیوم:

یکی دیگر از پوشش هایی است که به طور معمول از آن استفاده می شود. این ماده مزیت بسیار بالایی نسبت به نیترید تیتانیوم دارد. و می تواند عمر کارکرد مته را 5 بار و بیشتر افزایش دهد.

 • نیترید آلیاژ کربن و تیتانیوم:

یکی از دیگر موادی است که برای پوشش کاری استفاده می شود. و مزیت های بیشتری نسبت به نیترید تیتانیوم دارد.

 • پودر کربن:

اغلب برای مواد ساینده استفاده می شود از این ماده برای برش موادی از قبیل کاشی. سنگ و مواد خیلی سخت استفاده می شود. برای از بین بردن اکثر دمای تولید شده. توسط مته در هنگام کار از آب برای خنک کردن مته و جلوگیری از خراب شدن آن استفاده می شود.

 • نیترید زیرکونیوم:

یکی از موادی است که برای پوشش مته ها برای برخی ابزارهای صنعتی به کار می رود.

دسته بندی از نظر هندسی

 • گردش حلزونی یا نرخ پیچ خوردگی در مته:

که کنترل مقدار براده بردای در مته را برعهده دارد. مته با شکل حلزونی تند (زیاد) در ماشین تراش با سرعت پایین با بازخورد کاربردی بالا. هنگامی استفاده می شود که؛ براده برداری در حجم زیاد لازم باشد. مته با شکل حلزونی کم در مصارفی کاربرد دارد که برش با سرعت بالا متناوباً استفاده می شود. و جاهایی که مواد از خود تمایل به ساییدگی مته. یا بطور دیگر مسدود کردن سوراخ را دارند، مانند آلومینیوم و مس.

 • زاویه نقطه ای:

زاویه شکل نوک مته است، که با موادی که مته باید روی آنها کار کند متغیر و تعیین می شود. مواد سخت نیاز به زاویه زیادی دارند و مواد نرمتر نیاز به زاویه تند دارند. انتخاب زاویه صحیح برای سختی مواد مختلف احتیاج به کنترل عواملی از قبیل نوع گردش. نوع تصادم، شکل سوراخ، دامنه تحت پوشش و دیگر عوامل دارد.

 • زاویه لبه:

که مشخص کننده میزان پوشش دادن لبه های برش است. یک زاویه بزرگتر به دلیل برش بیشتر به فشار نقطه ای که از طرف دریل به مته وارد می شود. نسبت به مته با زاویه کوچکتر دارای پیشروی بیشتری است. هر دو حالت به دلیل دور پیچی، فرسوده شدن، و دیگر احتمالات باعث خرابی زیاد در ابزار شود. مقدار مناسب لبه مجاز توسط زاویه نقطه ای مشخص می شود.

یک زاویه نقطه ایی خیلی حاد دارای بیشترین براده برداری در هنگام کار و در هر زمانی. نیازمند یک زاویه لبه خورنده است که یک مته تخت با خورندگی بسیار بالا. و مقاومت بسیار بالا در برابر تغییرات در لبه برش است. این نوع مته پشتیبانی بسیار بالایی از لبه ها در هنگام برش بر روی سطح در هنگام سوراخ کاری دارد. در بیشتر مکان ها، فروشندگان برای توضیح در مورد دریل. از سایز مته های قابل استفاده در آن استفاده می کنند. مته ها بر اساس اندازه قطر ساخته و در بازار پیدا می شوند. در اغلب موارد مصرف کننده ها از مته هایی با راستای مستقیم استفاده می کنند. برای کارهای سنگین در صنعت در برخی موارد از مته های مخروطی استفاده می شود.

مته های سری بلند همان مته های معمولی با طول ساق بلند می باشند. آنها ابزارهای خیلی خوب برای ایجاد سوراخ های عمیق نیستند. بطوری که برای خارج کردن براده ها. و گیر نکردن احتمالی مته درون سوراخ باید مکرراً مته را به جلو و عقب حرکت داد. برای ایجاد سوراخ های عمیق مته های تفنگی بسیار مناسب هستند.

مته های تفنگی

مته متمرکز و مته نقطه ای (مته مرغک)

مته فلز

متۀ دولبه : امروزه متۀ دولبه در تعداد بسیار زیاد. جهت استفاده برای سوراخ کاری درون فلزات، پلاستیک و چوب تولید می شود. مته توسط شخصی به نام «استیون ای مورس» در شهر «اِست. بریج واتر» در ایالت «ماساچوست» در سال 1961 اختراع شد. او گواهی ثبت اختراع خود در آمریکا به شماره 38119 را در سال 1963 گرفت. مته های اولیه با دو شیار برنده در دو طرف میله ساخته می شدند. سپس دو شیار به صورت مارپیچی ساخته شدند. اسم این ابزار از شکل آن گرفته شده است. امروزه معمولاً مته ها از گردش میله و حرکت آن از جلو ماشین سنگ زنی و برش شیارها. یا به روش برش حلزونی ساخته می شوند.

مته از آن جمله ابزارهایی است. که معمولاً بر حسب دامنه قطری که در سوراخکاری پوشش می دهند. از 1/0 تا 100 میلی متر ساخته می شوند. (0020/0 تا 9/3 اینچ). از نظر طولی نیز تا حدود 1000 میلی متر (39 اینچ) برای کار با دستگاه های دستی قابل استفاده هستند. از نظر هندسی و تیزی لبه های برش بسیار سخت هستند تا بازدهی مناسبی به مته بدهند. استفاده کنندگان اغلب مته های کوچک، کند را دور می اندازند. و آن را با مته نو تعویض می کنند؛ زیرا آنها ارزان تر هستند و درست کردن آنها مشکل است. برای مته های بزرگ، ابزار تیز کن خاصی وجود دارد. یک ابزار خاص برای تیز کردن یا دوباره تیزکردن محل های برنده روی مته برای بهینه کردن کار مته. برای سوراخکاری در مواد سخت و خاص وجود دارد.

سازندگان می توانند انواع خاص از مته ها را بسازند. با تنوع در شکل هندسی و در مواد سازنده، مناسب برای ماشینکاری سخت و برشکاری فلزات سخت. مته های دو لبه مناسب هستند. از بین انتخاب های گسترده در ابزارهای کار روی مواد. هر چند برای استفاده کنندگان صنعتی برای کار روی فولاد استفاده از مته های تند بر مرسوم است.

اغلب مته های دولبه ( که به صورت تک فروشی در ابزار فروشی ها) موجود است. دارای نوکی با زوایۀ 118 درجه هستند. این زاویه ای مناسب برای بسیاری از کارها است. و به همین سبب هنگام کار نیروی کاربر باعث منحرف شدن آن درون سوراخ نمی شود. زاویه تند تر (تیز تر)، مانند 90 درجه، مناسب هستند برای بسیاری از پلاستیک های نرم و دیگر مواد. به طور کلی مته باید خود شروع کننده و برش دهنده بسیار سریعی باشد. زاویه کند، مانند 15 درجه، مناسب برای سوراخکاری فلزات و دیگر مواد سخت است. این نوع مته نیاز به یک نقطه شروع کار دارد. اما نباید حرکت نابهنگام و غیر مناسبی در حال کار وجود داشته باشد.

مته هایی که زاویه نوک ندارند. این مته ها بسیار حساس در زاویه لبه هستند و حتی تغییر جزئی در سرعت نامناسب می تواند. باعث تغییر نتیجه کار و فرسوده شدن زود هنگام مته شود.

مته های متمرکز

در کار روی فلز برای ایجاد یک سوراخ برای شروع سوراخ کای با مته های بزرگتر. و همچنین ایجاد یک حالت مخروطی کنگره دار در پایان قطعه کار برای جاهایی که لازم است. از ماشین تراش استفاده و به کار برده می شود. در هر کدام از این حالت ها بر حسب کار از یک اسم برای آن استفاده می شود. این مته هر یکی از دو کار سوراخکاری یا ایجاد حالت مخروطی برای مرکز تراش را ایجاد می کند.

هرچند هدف از ساخت مته های متمرکز برای کارهای کوچک است. در صورتی که برای کار بر روی یک شابلن بهترین کار استفاده از مته های نقطه ای است. با این وجود برای اینکه هر اصطلاح رفت و آمد زیاد و بزرگی با هم در واژه نامه های فنی با هم به کار برده می شوند فروشندگان مته های متمرکز آن را به عنوان مته دو کاره سوراخ کن و پخن زن بشناسند که معنی واضحی برای ساخت آن است.

استفاده از سوراخ های مخروطی برای مرکز تراشی

مته های مرکز تراش

برای ایجاد سوراخ مخروطی بین در مرکز. برای شروع پروسه ساخت (ماشین تراش معمولی یا ماشین سنگ زنی استوانه ای) استفاده می شود. در کل از آنها برای آماده کردن محل کار برای (ایجاد، از بین بردن، سوار کردن.) مرکز قطعه کار بر روی محور مختصات استفاده می شود. قطعه کار ماشین کاری شده در این قسمت می تواند. به طور ایمن و دست نخورده برای قسمت های بعدی که شاید کار بر روی این قطعه انجام دهند. آماده می شود از جمله دستگاه های بعدی دستگاه تراش یا دستگاه سنگ زنی می باشند.

استفاده از مرکز مشخص برای سوراخکاری

مته های سنتی

در هنگام شروع کار به علت مشخص نبودن مرکز سوراخ جلوگیری از سر خوردن مته ممکن نبود. برگرداندن مته هایی که از مسیر حرکت خود خارج شده اند به مرکز کار بسیار مشکل است. یک مته متمرکز در هنگام شروع کار یک سوراخ کوچک ایجاد می کند. بنابراین از سر خوردن مته در شروع کار جلوگیری می کند. مطالب بالا برای مورد استفاده مشترک برای همه مته های متمرکز می باشد.

و این از لحاظ فنی غلط می باشد و نباید در کارهای با روش استاندارد استفاده گردد. روش صحیح برای شروع یک سوراخ کاری سنتی (سوراخ کاری با یک مته فولادی دور بالا HSS). استفاده از یک مته نقطه ای است. زاویه نوک مته باید یکنواخت یا بزرگتر از مته های معمولی باشد. به طوری که مته هنگامی که بدون هیچ فشاری به لبه های مته شروع به کار می کند. این امر باعث کم شدن پارامترهای مته و در نتیجه کم شدن کیفیت سوراخ نشود.

مته های کاربید جامد

برای شروع کار احتیاج به مته متمرکز یا مته نقطه ای ندارند. آنها طراحی خاصی برای ایجاد نقطه شروع اولیه دارند. معمولاً مته های نقطه ای به دلیل استفاده از کاربید در ساختار آنها دارای ضریب شکست خاصی می باشند. که این امر مسلماً در کم کردن کیفیت سوراخ اثر می گذارد. به فرض اگر بعد از سوراخکاری احتیاج به پخ زدن سوراخ بود. می توان از یک مته متمرکز یا مرکز دار استفاده کرد این کار بهترین کار بعد از ایجاد سوراخ است.

مته های متمرکز

در هنگام کار با دریل های دستی به راحتی هرچه تمام تر روی اکثر قطعات کار سر می خورد. به همین منظور از یک سنبه برای مشخص کردن محل مرکز سوراخ کاری استفاده می شود. با این وجود مته متمرکز برای کار روی قطعاتی که خیلی سخت نیستند در جای ثابت از مته نقطه ای بهتر است. مخصوصاً برای فلزات نرم مثل آلومینیوم و آلیاژهای آن.

استفاده از مته های ریز باعث بعلت خواص مکانیکی ضعف در اغلب موارد همراه با شکستن مته است. به همین دلیل به خاطر صرفه اقتصادی و عملی در هنگام کار از مته های دو سر استفاه می شود.

مته نمونه دار

یک مته نمونه بردار (طبق شکل) برای بزرگ کردن سوراخی که از قبل ایجاد شده استفاده می شود. سوراخ ایجاد شده ممکنه در اثر سوراخ کاری یا منگنه کاری درون چدن باشد. اسم این مته ممکن است تا حدی با دیگر مته ها اشتباه گرفته شود.

مته الماسه نمونه بردار یک برش با هسته استوانه ای ایجاد می کند. برش آن به صورت حلقوی درون سطح کار می باشد. به این علت به آن مته نمونه بردار می گویند. که اولین بار استفاده از آن برای خارج کردن. مواد درون یک قطعه برای نمونه گیری در یک کارخانه ریخته گری بود. از این مته برای ایجاد سوراخ درون قالب ریخته گری شده برای خارج کردن مواد زائد استفاده می شود. این مته در آن دما جامد است. مته نمونه بردار از نظر کار شبیه به قلاویز عمل می کند. با این تفاوت که شیار برشی ایجاد نمی کند. یا به عبارتی خود به خود شروع به ایجاد سوراخ می کند. مته نمونه بردار با 3 یا 4 شیار برای بزرگ کردن نهایی یک سوراخ. یا مطمئن شدن از صاف شدن جای مته کاری بکار می رود.

مته نمونه بردار از نظر مقدار براده برداری با قلاویز متفاوت است. قلاویز فقط منوط به اندازه آن سوراخ را بزرگ می کند. که این اندازه ممکنه از 0.1 تا شاید 1 میلی متر باشد. ولی یک مته نمونه بردار برای بزرگ کردن قطر سوراخ تا دو برابر استفاده می شود.

استفاده از مته های دو شیارۀ دو لبه برای بزرگ کردن. یک سوراخ درون یک هستۀ یک قطعۀ چدنی نتیجۀ قابل قبولی به همراه نخواهد داشت. در نتیجۀ این کار ممکن است مته از مرکز سوراخ خارج شود و کار را نامرغوب سازد. متۀ دو لبه به دلیل گرایش به قاپیدن هر گونه برآمدگی سطحی (مثل یک فلیصه)ممکن است. در تولید اتفاق بیفتد و قطعه کار را خراب کند.

مته چپ گرد

مته های چپ گرد اغلب به صورت دو لبه ساخته می شوند. این مته ها برای تکرار مهندسی صنعتی. در روی ماشین های پیچ یا سوراخ کاری های اصلی به کار می رود. مته های چپ گرد به دستگاه این اجازه را می دهد. که هرز گرد ماشین تراش در جاهایی که به دلیل طراحی خاص قطعه نمی تواند. درست کار کند برای ایجاد بهره وری بیشتر از این مته استفاده کند. با استفاده روز افزون و هر چه بیشتر از ماشین های همه کاره CNC استفاده از این مته کم شد. تا جایی که در موارد خاص که نمی توان از دیگر ماشین ها استفاده کرد. از این مته استفاده می شود.

همچنین از این مته ها برای از بین بردن اثر دنده پیچ های راستگرد استفاده می شود. از آنجایی که گردش مته همانند جهتی است که پیچ ها بسته می شوند. استفاده از این مته برای از بین بردن رزوه پیچ ها. به جهت از بین بردن فلیصه های رزوه بسیار موفقیت آمیز خواهد بود.

مته خزینه زنی

مته هایی هستند که با قطری بیشتر از قطر سوراخ ایجاد شده از قبل تعیین می گردند. و برای ایجاد پخ در لبه سوراخ ها استفاده می شوند. و همچنین این مته ها دارای زاویه های متفاوتی مانند 60 درجه و 90 درجه و غیره می باشند. که با توجه به نوع نیاز کاربر انتخاب می گردند.

مته های شاخص

مته های شاخص اصولاً در دستگاه CNC و دیگر دستگاه های دقیق تجهیزات تولیدی استفاه می شود. ارزش این گونه از مته ها به مراتب زیاد است. به طوری که با زیاد شدن قطر و طول، ارزش آنها نیز بالا می رود. جنس آنها شبیه به شاخص های ماشین تراش یا تیغه های آن است. آنها را از کاربیدهای قابل تعویض همانند HSS یا سرامیک. برای سبک کردن آن یا سنگ زنی مناسب لبه ها می سازند.

یکی از این ها مناسب برای شعاع لبه های بیرونی برش و دیگری برای شعاع درونی می باشد. این ابزار کمترین اثر را روی نقاط شکستگی و دفرمه دارد. پوشش ها و سخت کاری های انجام شده مختلفی که روی این نوع مته انجام می شود. باعث افزایش طول عمر مته در فشار و شرایط کاری سخت می شود. آنها همچنین در انواع مختلفی وجود دارند بمانند: مته با شیار مستقیم. مته با مارپیچ تند، مته چند شیاره، و انواع گوناگون با اشکال هندسی متفاوت. معمولاً از این نوع مته ها برای سوراخ هایی با عمق کمتر از 5 برابر قطر مته استفاده می کنند. آنها دارای براده برداری زیاد محوری و برش خیلی سریع هستند.

مته فولادی

بیل مته

بیل مته ها اغلب از دو بخش تشکیل می شوند. نوکی که برش می دهد و (پلیسه ها) را خارج می کند. و بیشتر از جنس استیل هایی ساخته می شوند که مخصوص دوران بالا هستند. این نوع مته ها دارای مسیرهای خنک کننده اند که بر روی بدنه آن قرار دارد. زمانی که نوک تراشنده (الماس) مشغول انجام سوراخ کاری است. (یعنی می تراشد و پلیسه ها را بیرون می دهد) مته شرایط مساعد جهت یک سوراخ کاری مطلوب را دارد. همچنین می تواند برای سوراخ کاری پله ای مورد استفاده قرار گیرد.

بیل مته ها قادرند سوراخ هایی تا عمق 10 برابر ضخامت خود را ایجاد کنند. محدوده سوراخ کاری این نوع مته ها “3 تا “3/4 می باشد.

مته دورانی

مته دورانی که معمولاً BTA (گشتاوری) نامیده می شود مته ای است. که با ایجاد سوراخ حلقه ای هسته مرکزی را ایجاد می کند. این نوع مته حداقل چند برابر کاربید (ترکیبی از کربن و چند فلز دیگر.) بیشتر از حد معمول درون خود جای داده. از طرف دیگر آب برای سرد کردن و بیرون ریختن تراشه ها مورد استفاده قرار می گیرد. مته های دورانی اغلب برای تراش دادن قطعه زیاد عمق سوراخ ها مورد استفاده قرار می گیرد. ضخامت عمده این مته ها از 6 تا 14 و عمق سوراخ می تواند بین 12 تا 71 فوت باشد.

مته پس زن

این نوع مته بیشتر برای سوراخ کاری در عمق متوسط تا وسیع استفاده می شود (3 تا 3.4). یک مته پس زن جهت تراش دادن طرح های خاص نقطعه ای استفاده عمده دارد. ساختار بدنه مته به صورت دو مجرای تو در تو می باشد. آب در بین این دو مجرا به حرکت در می آید. و در نهایت تراشه ها به بیرون رانده می شوند.

مته ترکیبی

این مته ضخامتی مضاعف دارد ک برای بر طرف کردن ناهمواریها و سوراخ های چند بعدی مناسب است.

مته های چوب

مته لب ساب

مطابق بر قاعده مارپیچ سر مته منحرف می شود (زمانی که سطح کار صاف باشد. سر مته نمی تواند سورا خ را انجام دهد. زیرا مرتباً منحرف می شود) برای قطعات فلزی این شرایط تغییر می کند زیرا مته دارای راهنما است. در مواردی که چوب به کار رفته راه حل دیگری وجود دارد که لبه چوب (قسمت نری) استفاده می شود. در مرکز سر مته الماس های تیز کربن دار به کار نرفته. اما یک محرک قوی با نوک تیز و چهار زاویه برای تراش چوب به کار رفته است. نوک تیز محرک نیرو به درون چوب سخت فشرده می شود که سر مته در مسیر خود باقی بماند.

فلزات دارای خواص برابر از هر سو می باشند. و مارپیچ های سر مته به خوبی لبه های حفره را بر طرف می کند. چوبی که از این سر تا آن سر سوراخ شده دارای مجراهای بلندی می باشد. این مجراهای بلند به سوی بیرون سوراخ کشیده می شود که هنگام کار برش نسبتاً خوبی را ایجاد می کند. لبه ها و مارپیچ های مته دارای زاویه های خارجی برای هدایت کردن سوراخ می باشد. بنابراین سر مته پیرامون سوراخ را تراش می دهد. قبل از اینکه قسمت های درون لبه های سوراخ سطح اصلی خود را از دست دهند. با تراش دادن سطح در مرتبه اول احتمال زیادی وجود دارد. که لبه های سوراخ به صافی تراشیده شود (و نیازی به دوباره کاری نباشد).

مته فولادی

لبه مارپیچ های محرک مته بر روی پلاستیک سخت نیز اثر می کند. مته های مارپیچ دار مرسوم (که در دریل های دستی استفاده می شوند). جایی که محور اصلی سوراخ در سراسر قطعه سوراخ نمی شود. باعث یکسری لرزش های خفیف در مته می شود که به سایش سرتاسر لبه سوراخ منجر می شود.

در فلزات این مته ها می توانند ورق های سخت و نازک را سوراخ کنند. شکل هندسی مته ها جهت بالا بردن سرعت سوراخ کاری می باشد. دلایلی مانند نبود زاویه مناسب یا لبه پهن نمی تواند نقطه تراش داده شده به وسیله مته را متحمل شود. این بدان معناست که این نوع مته در فلزها می توانند ضخامت قطعه را به اندازه کافی کاهش دهند. آنها همین طور می توانند یک سری سوراخ سرتاسری در پس زمینه کار با یک شکل هندسی فراهم کنند. این نوع مته های تراشه ای جهت سوراخ کاری به ضخامت 3 میلیمتر (“1.8) تا 16 میلیمتر (“5.8) می باشند.

مته پارویی

مته قاشقی

این نوع مته از یک میله شیاردار. با نوکی به شکل گودی قاشق و تیغه هایی در لبه انتهایی تشکیل می شود. نوع معمولی این مته شبیه تیغه مغار است که به نوک جزئی منتهی می شود. این نوع مته برای سوراخ کاری بسیار مفید است. چرا که دارای نوک علامت گذاری است و کمک می کند تا مته منحرف نشود. این سر مته ها در صنعت صندلی سازی. برای سوراخ کاری نواره ها در محل استقرار دسته های صندلی استفاده زیادی دارد. پیشینه (تاریخچه) ساخت این نوع مته به زمان فرمانروایی رم باستان باز می گردد.

نخستین نوع این مته در حفاری های باستان شناسان در منطقه VIKING (جنگجوی اسکاندیناوی) یافت شد. نوع پیشرفته این مته از کربن استیل سخت و بدنه فولادی (حرارت دیده و سخت شده – آب دیده.) و نهایتاً لبه تیز ساخته شده. مته قاشقی معمولاً با یک نوع پشت بند فشاری قوی مورد استفاده قرار می گیرد. آنها هرگز در دریل های برقی کاربرد ندارند. توانایی تنظیم زاویه سوراخ از مهمترین مزیت این مته ها به شمار می رود. این مزیت در صنعت ساخت صندلی اهمیت مهمی دارد.

مته فولادی

چرا که زاویه تمامی سوراخ ها از محور دید چشم خارج است. مزیت دیگر این مته نداشتن پیچ راهنما است. در نتیجه سوراخ کاری ها ظرافت بیشتری در پایه ها و شکل زیبا در ساخت صندلی به همراه دارد. هنگامی که مته در حال سوراخ کردن سر تا سر قطعه است. (سوراخی که از یک طرف قطعه شروع و به طرف دیگر ختم می شود). مته قاشقی مندرج درون سوراخ است.

با یک میله نجاری در مسیر عقربه های ساعت می چرخد تا زمانی که به حد مطلوب برسد. زمانی که سوراخ داخلی درون چوب زده می شود تیغه مته ها باید در جهت عمودی شروع به چرخش کنند. بعد از اولین دوران ایجاد شده سر مته ها شروع به تراشیدن چوب می کنند. زاویه قطر داخلی سوراخ می تواند به وسیله شیب دادن میله مته تغییر کند. و از حالت عمودی اولیه خارج شود. به این طریق حفره ها می توانند. در هر نوع چوب به دقت و خیلی سریع تراشیده و همواره (پلیسه گیری) شوند.

مته فولادی

اصولاً خطوط موازی در این وع مته قطر داخلی سوراخ هایی است. که درون قسمت نشیمن صندلی دارای پشت منحنی (Windsor Chair). برای نگه داشتن میله های پشت سر (یا کمر) استفاده می شود. لبه های داخلی این نوع مته معمولاً با سنگ های خاصی به نام (Slip ston) تیز می شوند. اما لبه های خارجی به هیچ وجه نباید لمس (تیز) شوند.

متۀ جالولازن

این نوع مته Forstner Flang Bit یا Webfoot Augers نیز نامیده می شود. بعد از آنکه مخترع آن، بنجامین فورستر، آن را طراحی کرد جهت سوراخ کاری های تخت Flat-Botto. در جهت های مختلف روی بدنۀ چوب مورد استفاده قرار گرفت. آنها می توانند لبه کار را تراش دهند و همچنین قسمتی از کار که روی هم افتاده (Over lapping). را هم سطح سوراخ کنند. به واسطه تخت بودن کف حفره آنها برای سوراخ کاری سرتاسر چوب ها روکش دار. قبل از چسباندن صفحات نازک چوب (خاتم کاری) بسیار مناسب اند. این مته نیاز به نیروی زیاد جهت سوراخ کردن مواد دارد. همچنین به طور معمول در دریل های فشاری مورد استفاده قرار می گیرد. (دریل هایی که به صورت ثابت روی گیره بسته می شوند. فقط حرکت بالا و پایین دارد). بر خلاف بیشتر مته های موجود این مته ها را نمی توان با دریل های دستی استفاده کرد.

تیغه مته (الماس) دارای نوک مرکزی است که در مدت تراش کمک می کند تا مته منحرف نشود. تراش دهنده پیرامون بافت چوب لبه ها و قطر داخلی را برش می هد. همچنین کمک می کند که چوب با دقت و بدون انحراف تراشیده (یا سوراخ) شود. عکس های نمایش داده شده دارای دو لبۀ تراش در بالای لولۀ استوانه ای اند. این نوع مته بسیار سریع عمل می کند، ولی سوراخ های نا مسطح. و دارای ناهمواری های بسیار از خود به جا می گذارند.

این مته دارای لبه های محوری برنده برای صاف کردن مواد زیر حفره می باشد. این نوع مته ها دارای ساز و کار پاک کردن. پلیسه های «16.5» 8 میلی متر تا «2» 50 میلی متر موجودند. در ابتدا این مته در کارخانجات اسلحه سازی موفقیت چشمگیری کسب کرد. چراکه هر دو کار سوراخ کاری و صاف کردن سطح سوراخ (پرداخت کاری) را هم زمان انجام می دهد.

مته ابزار زدن (پله ای)

این نوع مته یک مخروط ناهموار با یک مقطع عرضی – عمودی است. و وظیفه آن از این قرار است که می تواند. به تنهایی مورد استفاده جهت سوراخ کاری زاویۀ پهنای حفره قرار گیرد. برخی از مته ها مرکز گرا هستند. و به شکل خودکار عمل می کند. سایز بزرگ این مته دارای لبۀ ضخیمی است و برای گشاد کردن سوراخ ها استفاده می شود. این نوع مته در دو نوع سایز کسری (اینچ) و متریک (میلی متر) موجود می باشد. این نوع مته بیشتر در ساختمان سازی و لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد. این مته می تواند سرتاسر محدوده حفره را یک دست سوراخ کند. و به سرعت نصب سیستم تأسیسات (لوله کشی)کمک شایان ذکری کند.

مته فولادی

این نوع مته معمولاً در مواد سخت از قبیل تخته های چند لا (Ply wood). تخته نئوپان (particle board9 لمینت و… استفاده می شود. همچنین می تواند جهت سوراخکاری ورق های نازک فلز نیز قرار گیرد. اما فلزات باعث کند شدن سریع تر از موعد مته می شوند. در این (گشاد کردن سوراخ در فلزات) یک سوهان فلزی گرد کارایی خیلی بیشتر و بهتری دارد. کار دیگر این مته گشاد کردن حفره ها است که موجب افزایش سایز پله داخل سوراخ می شود. لبه های تیغ مته برآمدگی های سطح و مسیر را هموار می کند. اگرچه در سرتاسر شیارها پلیسه های کمی بیرون می ریزد. که می تواند سبب ایجاد ناهمواری در سطح خارجی سوراخ شود. و بیشتر از آن باعث ایجاد انحراف در سرعت بالا می شود.

این مته ها در سال 1971 میلادی توسط هَری سی. اوکس (Harry C. Oakes) در نیویورک اختراع شد و در تاریخ 11 سپتامبر 1973 پَته (گواهی نامۀ) U.S.Patent.3758 دریافت کرد. و در شرکت تولیدات صنعت پترسون به تولید انبوه رسید.

مته مرکز گرا

این نوع مته کارایی چشمگیر صنعت سوراخ کاری چوب را به خود اختصاص داده است. و طرح های فراوانی نیز در دست تولید است. مرکز این مته شیاری است با نوک باریک تیز، این مارپیچ ها درون چوب را به طرف خود می کشد. برای خارج کردن تراشه ها نیازی به وارد کردن نیرو به قطعه کار نیست و نیروی دورانی خود مته کفایت می کند. این مدل برای مته هایی است که با ابزار آلات دستی کار می کنند. لبه های محوری-شعاعی مته به وسیله مارپیچ های روی بدنه خود. در هر چرخش تکه های باریک (با ابعاد برابر) را از ضخامت چوب بر می دارد. برای بیرون آوردن تراشه ها از درون سوراخ جفت شیارهای مته درون چوب باید به تنهایی عمل کند. یعنی شیار اول می تراشد و شیار دوم تراشه ها را به بیرون می برد و برعکس.

مته فولادی

لبه های مته دارای تیغه های تیز (آب داده). جهت برش بافت چوب است و لبه تیغه های انتهای سوراخ را مسطح می کند. در مته می بایست در فواصل معین تراشه ها را بیرون بریزد.

مته های مرکز گرا برای تراشیدن ریز بافت های چوب مناسب نیستند. مارپیچ های مرکزی مته خورده های چوب را در مدت تراشیده شدن برای بیرون ریختن نگه می دارد. و لبه های عریض شعاعی به سختی می توانند سرتاسر بافت چوب را تراش دهند. مته های مرکز گرا از استیل نسبتاً سخت ساخته می شوند و توانایی تیز شدن دوباره را دارد.

متۀ نمونه بردار

عملکرد این نوع مته مانند مته های مرکز گرا می باشد. با این تفاوت که به این نوع یک شیار مارپیچ عمیق و بلند جهت اثر گذاری مناسب. بر روی ناهمواری های سطحی اضافه می شود. این مته معمولاً به دو روش استفاده می شود. مدل اول: نوک تیز شوندۀ خودکار دو میله و دو لبه تیغه ای است. این لبه دارای یک جفت شیار است که ابتدای آن لبه تیغ ها است. و تا چندین اینچ بالای مته جهت از بین بردن ضایعات ادامه پیدا می کند. این طرح توسط راسل جنینگز (Russell jennings) گسترش یافت. مدل دوم شبیه مدل اول است. با این تفاوت که یکی از لبه های تراش دهنده دارای تنها یک شیار می باشد.

مته فولادی

که فقط 2/1 روی میله مته کشیده می شود و بقیه شیارها تمام بدنه مته را در بر می گیرند. نوع دوم این مته می تواند فضای بیشتری را جهت بر طرف کردن ضایعات آماده کند. (ضایعات کمتر – هزینه کمتر-ساخت بیشتر) این روش مته کاری در سال 1884 ابداع شد. و توسط چارلس ایرون اصلاح گردید. هر دو مدل این مته که به وسیلۀ چندین کارخانۀ صنعتی تولید می شود.از نیمۀ قرن بیستم تا کنون سرچشمۀ تولید و ابداع انواع بی شمار مته های صنعتی بوده است. ضخامت این مته در سایزهای دستی به طور معمول تنها با عدد تکی بیان می شود، برای مثال: 16.1″= 16/16″=”1

این نوع مته در سال 1995 در کشور بریتانیا طراحی و ساخته شد. که دارای تنها یک شیار و یک لبۀ تیز شعاعی است. این مته ها در سایزهای (16/3″) 6 میلی متر تا ” (2) 30 میلیمتر ساخته می شود. و طول آنها تا 600 میلی متر (2 فوت) موجود است.

این مته توانایی در سوراخ های عمیق را داراست.

مته گرد بر

این نوع مته یکی از طرح های بسیار قدیمی است. جهت سوراخ های ریز با ابزار آلات دستی (دریل برقی) روی چوب استفاده می شود. از سال 1850 میلادی کمان مته ها دارای انواع طرح های مختلف جهت تراش بوده اند. و هنوز بعضی از آنها به سبک قدیم خود در حال تولید اند.

این نوع جهت کار با دریل های برقی روی چوب استفاده می شوند. این مته ها اغلب در ضخامت پایین تر از ” (4/1) 7 میلی متر استفاده می شوند. تیغه های این مته مانند مارپیچ های مخروطی عمل می کند. و جهت طراحی بر روی چوب استفاده می شود. و به طوری که فشار را مستقیم بر بافت چوب وارد می کند. بدون اینکه لازم باشد که بافت چوب بریده شود. عمل تراشیده شدن بر روی پهن ترین قسمت چوب روی می دهد. اکثر مته ها اصلی ترین قسمت سوراخ را تراش می دهند. ولی کمان مته ها پهنای عرضی سوراخ را می تراشند.

مته جا لولا زن

کابینت های بسیاری از آشپزخانه ها از نئوپان یا فیبرهای با چگالی متوسط (ام دی اف). با روکش های پلاستیکی چند لایه ساخته شده است. این نوع تخته های فشرده بسیار قوی نیستند. و پیچ های نگهدارنده لولاها را می توان به سادگی از آنها بیرون گشید. با پیشرفت علم لولاهای خاصی به وجود آمدند به قطر 30 میلی متر. که با ایجاد سوراخ درون نئوپان نصب می شوند. این یک محصول مناسب و نسبتاً قابل قبول در فشارهای مختلف است.

از مته فورستنز می توان برای ایجاد سوراخ نصب لولا استفاده کرد. اما سوراخ کردن نئوپان و ام دی اف بسیار راحت است. نرم آن باعث می شود لبه ها به راحتی پوشناده شوند. در جاهایی که استفاده از برش به وسیله تنگستن غیر عملی است می توان از مته های فورستنر استفاده کرد.

مته دارای لبه های از جنس کاربید تنگستن لحیم شده به یک بدنه ای فولادی است. نوک آن از لغزش های مته جلوگیری می کند.

مته قابل تنظیم چوب

یک مته قابل تنظیم مناسب است برای استفاده در یک دریل کمانی. یک مته قابل تنظیم چوب دارای یک مرکز هدایت مته. مانند با یک لبۀ برشی قابل تنظیم سوار شده بالای آن. معمولاً شامل یک نقطه ای تیز برنده در یک سمت آن با یک پیچ تنظیم. برای قفل کردن چاقو در محل خود است. هنگامی که مرکز برش روی مته سوراخ کوچکی را ایجاد می کرد. مقداری فرو رفت در این هنگام لبه برش بیرونی سوراخ بزرگتر را ایجاد می کند.

این نوع مزیت برای یک مته برای ایجاد سوراخ های گوناگون است. و می توان یک سوراخ را به اندازه های مختلف درآورد. حتی بهتر از مته های با سایز غیراستاندارد. معمولاً برای تنظیم دقیق سایز مته از یک خط کش یا کولیس استفاده می شود. این مته ترکیبی از دو نوع مته مختلف است. که طراحی آن برای سرعت پایین و بازده مکانیکی بالا با دریل های دستی یا کمانی است. یا برای سرعت بالا و قدرت کم برای دریل های قوی است. با این شکل لبه های برش در هر دو مختلف است. و یک نوع چرخش پیچی در هر دو به عنوان راهبر مته استفاده شده است. در عین حال روش ها و تنظیمات مختلفی برای هریک وجود دارد.

مته سال سنج یا مته روبش سنج یا مته نمونه برداری از تنه درخت (Increment borer)

از این مته برای تعیین سن درخت بدون بریدن و تخریب آن و به منظور آسیب کمتر استفاده می شود. بدین ترتیب که مته را از یک قسمت از تنه درخت که بیشترین قطر را داشته وارد کرده. و تا مرکز درخت فرو می برند تا نمونه ای از آن تهیه کنند. سپس نمونه برداشته شده را از نظر حلقه های رشد سالانه مورد مطالعه قرار می دهند. طول مته باید حداقل هفتاد و پنج درصد کمتر از قطر درخت باشد. نمونه گرفته شده باید حاوی مغز درخت باشد تا به وسیله آن بتوان سن درخت را اندازه گرفت.

مته با هسته الماس

مته فولادی

سوراخ کاری با مته الماس

مته الماس مخصوص مصالح ساختمانی یک نوع متۀ مرکب است. طراحی آن طوری صورت گرفته است که کار آن شبیه یک ماشین جاره صاف کن و مته است. این مته شامل پوسته فولادی با نوک اضافه شده الماس در یک قالب فلزی است. این مته ها معمولاً با سرعت پایین استفاده می شوند.

متۀ سوراخ کاری مصالح ساختمانی

مته فولادی

مته سوراخ ساب

مته سوراخ ساب با دندانه های موازی و ریز خود با گردش دورانی به سوراخ شکل مناسب را می دهد. از این نوع مته ها برای چوب، فلز و دیگر مواد استفاده می شود.

مته های سوراخ کاری فیبر مداری چاپی

مته فولادی

مته فولادی

به علت اینکه این نوع مته ها در سرعت های بسیار بالا. (30000 تا 100000 دور در دقیقه حتی بیشتر) استفاده می شوند. اندازه کوچک آنها، شکنندگی مواد تشکیل دهنده، کوچکترین لرزش دست اپراتور. باعث شکستگی آن و چه بسار برخورد غیر مترقبه با اجسام اطراف شود. به علت طبیعت نازک و حساس آنها این مته ها را نمی توان. با دریل های دستی و حتی با دریل های پیشرفته معمولی پرسی با دور دوران بسیار کم. ولی با سه نظام بسیار لنگ استفاده کرد. زیرا باعث شکستن مته ها خواهد شد.

استفاده از تیزکننده ها، و آسان در دسترس بودن دریل های PCB. با سرعت گردش بسیار بالا (همانند ابزار moto توسط dermal) در دریل های ایستاده. و ثابت دارای سابقه استفاده تاریخی در گفتگوهای محاوره ای و شبیه سازی در آزمایشگاه های خانگی PCB است. اگر این مته ها برای دیگر مواد استفاده شوند باید از نظر سرعت برش و مقاومت مواد به برش (سختی). زاویه شیب لبه، پیش بینی جلوبرندگی در یک دور، همگی را طراحی مته های ماشین کاری با سرعت بالا. برای کار بر روی سطح نسبتاً ترد پشم شیشه (فایبرگلاس) مورد نظر قرار می گیرند.

مته های سیم کشی

مته فولادی

مته فولادی

این نوع مته ها گونه ای از انواع مته هایی هستند. که با دریل های دستی قابل حمل استفاده می شوند. آنها همچنین با نام مته های Bell hanger یا تمام کننده شناخته می شوند.

نشانه مشخصه این نوع مته. ایجاد یک خط مورب بودن درون سوراخ و در سرتاسر آن در قطعه کار و نزدیک نوک آن است. یک مرتبه سوراخ کاری با این مته درون دیوار، یک سیم. می توان به همراه آن رد کرد که درون سوراخ قرار گیرد. به صورتی که هنگام بیرون آوردن مته از سوراخ سیم در سوراخ باقی بماند. بعداً از این سیم می توان برای کشیدن و رد کردن کابل یا لوله از درون دیوار کمک گرفت. این مته در جاهایی که دیوار دارای فضای خالی زیادی است. و همچنین در فضاهایی که سیم کشی سخت است کمک بسیار زیادی می کند.

برخی از انواع مته های سیم کشی دارای سوراخ عرضی در انتهای دسته مته هستند. از دورن سوراخ ایجاد شده در انتها دست مته می توان سیمی را عبور داد. که پس از سوراخ کاری با باز کردن مته از سه نظام. آن را به همراه سیم از آنطرف سوراخ کشید. سینکلر اسمیت از بخش بروکلین. نیویورک این اختراع را در تاریخ 25 ژانویه 1898 با شماره ثبت 597750 در آمریکا ثبت کرد.

مته های سیم کش از مواد مختلف و اشکال مختلف برای سوراخ کاری چوب. مصالح ساختمانی و فلزات ساخته می شوند.

برخی از انواع مته های سیم کش در آمریکا دارای یک شفت. مکمل ثابت خیلی بلند تا 72 اینچ (1.8 متر) با یک مته کوچک در انتهای آن است. در ساخت شفت به جای استفاده از فولاد خشکه از فولاد فنری استفاده می شود. همچنین این کار از شکستن مته جلوگیری می کند. این کار منحصر به فرد باعث خمیده شدن مته درون دیوار می شود.

برای مثال برای سوراخ کاری و از بین بردن زائده های میلگردها درون بتن. در قالب بدون نیاز به خارج کردن مواد درونی آن از روی دیوار استفاده می شود. این مته ها معمولاً به همراه ابزارهای خاصی برای نشانه گیری و ثابت کردن مته. برای رسیدن به محل و زاویه دلخواه به کار برده می شوند. اگرچه این کار به همراه مشکلاتی برای اپراتور در هنگام سوراخ کاری ثابت به همراه است. گوناگونی و انعطاف پذیری مته های سیم کش به طور معمول در اروپا دیده نمی شود.

مته فولادی

فولاد رسول دلاکان

با سالها تجربۀ ارزشمند و گرانبها در عرصه تأمین و توزیع انواع ورق آلیاژی و انواع فولاد آلیاژی. با گواهینامه ها و آنالیزهای معتبری که ضمیمه محصولاتش به مشتریان خویش ارائه داده است. توانسته رضایتمندی مشتریان خویش را همواره فراهم آورد.

صنعتگر شریف و گرامی از اینکه ما را جهت خرید کالا (فولاد آلیاژی) مورد نیاز خویش. انتخاب می نمایید از شما سپاسگزاریم.

ارتباط با ما
09122136675 – 02128423820-09922704358
واتس آپ: 09122136675
اینستاگرام: fooladdalakan
ایمیل : fooladrasuldalakan@gmail.com