لوله گازی – کاربرد لوله گازی -فروش لوله فولادی-قیمت انواع لوله فولادی-لوله سیاه

فروش فولاد نورد سرد-فروش فولاد نورد گرم-فروش فولاد نسوز-فروش فولاد ضد خوردگی-فروش فولاد کربنی -فروش فولاد زنگ نزن-فروش انواع استیل-(فروشگاه فولاد رسول دلاکان) ((ارتباط با واحد فروش 09122136675-02128423820))

معرفی انواع لوله گازی و کاربرد لوله گاز

لوله گازی - کاربرد لوله گازی -فروش لوله فولادی-قیمت انواع لوله فولادی-لوله سیاه
لوله گازی - کاربرد لوله گازی -فروش لوله فولادی-قیمت انواع لوله فولادی-لوله سیاه

لوله های فولادی دارای انواع مختلفی هستند. که از هر کدام در صنایع مختلف استفاده می شود. انتقال و جا به جایی مواد، مهم ترین کاربرد مشترک در بین این نوع از لوله ها محسوب می شود. یکی از این نوع لوله ها، لوُله گازی است. که کاربرد اصلی آن را می توان از نام آن حدس زد، یعنی برای انتقال گاز از آن استفاده می شود. در ادامه این بخش قصد داریم شما را با پارامترهایی چون: لوُله گازی چیست؟ – انواع لوله گاز و کاربرد لوله گاز آشنا کنیم.

لوله گازی چیست؟

انتقال گاز از مهم ترین مواردی است که هنگام لوله کشی ساختمان باید به آن توجه ویژه ای کرد. چراکه با آغاز فصل زمستان، استفاده از گاز شهری افزایش می یابد. و استفاده نکردن از لوله دارای کیفیت مناسب می تواند خطرات زیادی پیش رو داشته باشد. لوله گازی معمولاً به صورت گالوانیزه تولید می شود. اما چون از آنها برای انتقال گاز استفاده می شود. معمولاً با نام لوله گازی آن را می شناسند. با توجه به این که فولاد گالوانیزه در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است. انتخاب آن برای تولید لوله گاز گزینه بسیار مناسبی است.

لوله گازی - کاربرد لوله گازی -فروش لوله فولادی-قیمت انواع لوله فولادی-لوله سیاه

انواع لوُله گازی را بشناسید

انواع لوُله گازی به دو دسته روکار و توکار تقسیم می شود. که باید با توجه به نوع پروژه، نوع لوله گازی را انتخاب کنید.

مهمترین کاربرد لوُله گازی چیست؟

به دلیل اینکه لوُله گازی بسیار مقاوم تر از لوله های مسی، برنجی و پلی اتیلن است. در اکثر مواقع از آن برای انتقال گاز در پروژه های بزرگ استفاده می شود. مهم ترین موقعیت ها و صنایعی که در آن از این لوله ها استفاده می شود عبارت اند از:

 • سامانه های هیدرولیک و هوای فشرده
 • انواع سوله های صنعتی و کارخانه های کوچک و بزرگ
 • کارخانه های پتروشیمی
 • پلایشگاه های نفتی
 • نیروگاه های تولید الکتریسیته
 • ساختمان های مسکونی و اداری

کاربرد لوُله گازی توکار

از لوله های توکار گازی در صنایع مختلف برای انتقال گاز در مسافت زیاد مانند. انتقال گاز از یک پالایشگاه به پالایشگاه دیگر یا از یک شهر به شهر دیگر استفاده می شود. دلیل آن مقاومت بالا و استحکام زیاد این لوله ها در برابر خوردگی، ضربات ناگهانی. فرسودگی و آسیب های دیگر است که موجب شده تا برای تمامی شرایط آب و هوایی و محیطی مناسب باشند.

لوله گازی - کاربرد لوله گازی -فروش لوله فولادی-قیمت انواع لوله فولادی-لوله سیاه

کاربرد لوله گازی روکار

از لوله های گازی روکار نیز برای ساختمان سازی و در بخش انشعابات گازی استفاده می شود. این لوله ها نسبت به لوله های توکار، آسیب پذیری بیشتری دارند. قیمت لوُله گازی در نوع توکار نسبت به نوع روکار پایین تر است. و با توجه به استانداردی که در تولید این لوله ها استفاده شده است. نباید برای مسافت های زیاد از آن استفاده کرد.

لوله گازی از چه جنسی تولید می شود؟

لوُله های گازی دارای چهار جنس مختلف هستند. و نسبت به محل پروژه و کاربرد لوله، از نوع خاصی از آنها استفاده می شود. انواع مختلف جنس لوله گازی عبارت است از:

 • لوله از جنس فولاد (SA B36-10-1959) (ASTM-B280)
 • لوُله گازی از جنس مس (ASTM B86-1962)
 • لوله از جنس پلی اتیلن (PE)

کاربرد

از لوُله گازی فولادی در شرایطی که محل پروژه رطوبت بسیاری دارد استفاده می شود. لوله های مورد استفاده برای این کاربرد، معمولاً لوله گالوانیزه یا لوله سیاه است. چراکه این لوله ها دارای انعطاف بالا و مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ زدگی است.

کاربرد لوله گازی از جنس مس

از لوُله گازی مسی در برخی مناطق خاص استفاده می شود. چراکه در بعضی پروژه ها و برخی از مناطق استفاده از این نوع لوله ممنوع است.

کاربرد لوله برنجی

عمده استفاده از لوُله گازی برنجی در ساختمان سازی و در بخش های شیرآلات و اتصالات است.

کاربرد لوُله گازی از جنس پلی اتیلن

در سال های اخیر از لوُله گازی پلی اتیلن استفاده زیادی شده است. از این نوع لوله بیشتر در شبکه های گاز رسانی شهری استفاده می شود.

مشخصات بهترین لوله گازی

دو عاملی که در انتخاب بهترین لوُله گازی به شما کمک خواهد کرد. بررسی فشار گاز داخلی و قطر لوُله های گازی است. در پروژه های دارای مسافت زیاد چون پالایشگاه ها، فشار زیاد یکی از عوامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر لوله انتخابی شما قابلیت گاز با فشار کافی را نداشته باشد. عملاً بدون استفاده است.

استاندارد

هر مقطع فولادی می بایست بر اساس استاندارد خاصی تولید شود. و استاندارد لوله فولادی برای هر نوع آن متفاوت است. با توجه به این استاندارد ها، قطر، ضخامت و وزن لوله باید براساس آن استاندارد تولید شود. به عنوان مثال لوُله های گازی بر اساس 2 استاندارد DIN-2441 و DIN-2440 تولید می شوند. که در ادامه تمامی مشخصات لوُله گازی بر اساس این دو استاندارد را برای شما شرح خواهیم داد.

آشنایی با جدول وزن لوُله گازی

در این بخش شما را با جدول وزن لوله گازی، به همراه ضخامت، ابعاد و قطر خارجی آن، آشنا می کنیم.

جدول وزن لوُله گازی براساس استاندارد DIN-2441

وزن لوله یکی از مهم ترین و تأثیرگذارترین عوامل روی قیمت لوله است. بنابراین قبل از خرید این مقطع فولادی وزن آن را هم در نظر داشته باشید.

معایت و مشکلات

لوُله گازی نیز مانند هر محصول دیگری که ساخته دست بشر است. ممکن است مشکلات و معایبی هم داشته باشد. این معایب قابل رفع است. و اگر مدام چک شوند می توان از بروز آنها جلوگیری کرد. این مشکلات عبارتند از

 • نشت گاز
 • کیفیت نامطلوب لوله ها و آسیب دیدن لوله هنگام اتصال
 • زنگ زدگی لوله ها
 • اتصال اشتباه لوله های گازی

انواع اتصال

برای ایجاد ارتباط میان لوُله های گازی، نیاز به روش ها و قطعات متنوعی است. مهم ترین اتصالاتی که به لوله های نوع گازی مربوط می شوند عبارتند از:

 • تبدیل برای کاهنده های غیر هم مرکز (Eccentric Reducer)
 • انواع درپوش (Pipe Cap)
 • تبدیل برای کاهنده های هم مرکز (Concentric Reducer)
 • سه راهی کاهش دهنده یا کاهنده (Reducing Tee)
 • زانویی با زاویه ی 45 درجه
 • زانویی با زاویه ی 90 درجه مدل SR
 • (LR) زانویی با زاویه ی 90 درجه
 • زانویی با زاویه ی 180 درجه مدل SR
 • (LR) زانویی با زاویه ی 180 درجه

فولاد رسول دلاکان

با سالها تجربۀ ارزشمند و گرانبها در عرصه تأمین و توزیع انواع ورق آلیاژی و انواع فولاد آلیاژی. با گواهینامه ها و آنالیزهای معتبری که ضمیمه محصولاتش به مشتریان خویش ارائه داده است. توانسته رضایتمندی مشتریان خویش را همواره فراهم آورد.
صنعتگر شریف و گرامی از اینکه ما را جهت خرید کالا (فولاد آلیاژی). مورد نیاز خویش انتخاب می نمایید از شما سپاسگزاریم.

ارتباط با ما
09122136675 – 02128423820
واتس آپ: 09122136675
اینستاگرام: fooladdalakan
ایمیل : fooladrasuldalakan@gmail.com