لوله درز دار و بدون درز-تفاوت بین لوله های درز دار و بدون درز

خصوصیت متفاوت لوله درز دار با مانیسمان

لوله درز دار و بدون درز-لوله های فولادی مقاطعی بلند و توخالی هستند. که در دنیا تنها وسیله ای برای انقال گاز، مایعات و سیالات محسوب می شوند. این مقاطع از تنوع بسیار خوبی برخوردار هستند که هر کدام بسته به کاربردی که دارند باید انتخاب شوند.

در حالت کلی لوله های فولادی بصورت درز دار و بدون درز تولید و به بازار عرضه می شوند. اولین تفاوت این دو مقاطع در مواد تشکیل دهنده آن و دومین تفاوت. در نحوه تولید لوله های دردز دار و بدون درز است. تفاوت در همین دو علت سبب تفاوت در خصوصیات و کاربردهای این دو محصول می گردد.

لوله سیاه درز دار چیست؟

لوله سیاه سبک و سنگین در واحدهای صنعتی تحت استاندارد ملی و بین المللی DIN 2440 تولید میشود. لوله سیاه دردز دار با نام های دیگر از قبیل صنعتی هم در بازار شناخته. و از فرم جوش ورق های فولاد تولید می گردند. این مقاطع بر اساس نوع ورق، آنالیز و شیوه ساخت، سایز و اندازه کاربردهای متنوعی دارند.

مشخصات فنی لوله درز دار

لوله های درز دار را با استفاده از ورق سرد تولید می نمایند. خواص مکانیکی و آلیاژهای این شیت ها از آن جهت اهمیت دارند که میتواند در رفتار نهایی،. میزان مقاومت و آسیب پذیری لوله های ساخته شده با استفاده از این شیت ها تأثیر گذار باشد. برای مثال اغلب در ساخت لوله های صنعتی یا درز دار از فولاد نرم استفاده میشود.

ورق های مورد استفاده باید دارای نقطه جوش بالا. و همچنین باید بدون پیج و تاب و تنش داخلی در سطح ورق باشند. دیگر مشخصات ورق های مورد استفاده در ساخت لوله های فولادی صاف. و عاری بدون سطح ورق از هر گونه پوسته اکسیدی و بدون هیچ گونه نقایص نوردی باشد. لوله های فولادی درز دار تحت استانداردهای. API5L,IPSM-PI-190,ASTM A106 و یا ASTM A53 تولید و در صنعت پتروشیمی، نفت و گاز کاربرد دارد.

بررسی روند تولید لوله درز دار

کویل های فولادی بعد از برار گرفتن در خط تولید به صورت نوارهایی با مقدار عرضی. که با توجه به قطر لوله مورد نظر، تعیین و برش داده میشوند. این نوارها ار اکنون بصورت رول که اصطلاحاَ به آن کلاف می گویند. پیچانده و به قسمت نورد انتقال می دهند. در این قسمت نوارها بصورت نورد سرد فرم داده و به لوله تبدیل میشوند. البته قبل از شروع کار فرمینگ لبه های نوار را به صورت گرد. یا شیب دار (پخ زدن) در می آورند. صحیح پخ زدن لبه های ورق از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که. در کیفیت نهایی جوشکاری و در نتیجه مقاومت لوله اهمیت بسزائی دارد.

بعد از قرار دادن سر نوار میان اولین غلتک یا دستگاه کلاف گیر سر کلاف باز می شود. سپس بصورت ممتد با عبور از میان سه غلتک دیگر به نام های شکل دهنده، گرد کننده. و غلتک مرحله نهایی، ورق ها ضمن تابگیری و صاف شدن،. ابتدا به فرم U شکل سپس به شکل لوله کامل تبدیل میشوند. دو غلتک شکل دهنده و مرحله نهایی به صورت افقی و غلتک گرد کننده بصورت افقی می باشند.

اکنون ورق به لوله تبدیل شده و یک درز مستقیمی بر لوله ایجاد شده و باید. این درز را با استفاده از انواع جوشکاری به یکدیگر متصل می کنند. برای اتصال دو لبه ورق میتوان از دو نوع جوشکاری استفاده کرد.

-جوشکاری قوس الکتریکی

در این مدل، قوس الکتریکی بعنوان منبع حرارتی عمل می کند. و شامل چهار روش: جوشکاری الکترود دستی پوشش دار یا SMAW،. جوشکاری زیر پودری یا SAW، جوشکاری با گاز محافظ یا GMAW،. جوشکاری با گاز محافظ و الکترود تنگستنی و جوشکاری قوسی با مفتول تو پودری میشود. در این شیوه با جاری شدن الکترون ها در دو لبه جریان الکتریکی ایجاد میشود. و دو لبه را به یکدیگر وصل می کند.

-جوش مقاومتی ERW

این شیوه که خود در دو نوع القایی و رسانشی دارد برای اولین بار در سال 1920 انجام شد. در این زمان ها ساخت لوله به شیوه جوش مقاومتی با فرکانس پایین انجام شد. که در طی 40 سال بعد به فرکانس بالا تبدیل شد . در این شیوه دو سر ورق با استفاده از جریان الکتریکی به حالت خمیری در می آید. سپس با اتصال این دو لبه به یکدیگر لوله شکل می گیرد.

لوله اسپیرال فولادی

نوعی دیگر از لوله های درز دار که به لوله اسپیرال می باشد. نام این مقاطع به دلیل نحوه فرم دهی آن می باشد. تولید لوله به روش اسپیرال به شیوه مارپیچ یا حلزونی می باشد. بعد از فرمینگ و شکل دهی ورق فولادی به شکل اسپیرال درز ورق بلافاصله با استفاده از الکترود جوشکاری. به یکدیگر وصل می شوند. نکته قابل توجه در ورق ها سایز آن می باشد که عرض آن حتما باید. بین محدوده 0.8 الی 3 برابر قطر لوله می باشد.

این محصولات را ابتدا میبایست تحت چهار بازرسی قرار دهند سپس روانه بازار نمایند،. شرایط نحوه بازرسی به شرح زیر است.

-بازرسی قبل از ساخت: قبل از ساخت بازرسان فنی نقشه ساخت، مقدارهای کمی و کیفی،. نوع ورق مورد استفاده و نوع جوشکاری را مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی در نظر می گیرند.

-حین ساخت: در حین کار تولید بازرسان با عبور از میان خط تولید لوله فولادی. به انجام درست کار سرکشی میکنند.

-بعد از ساخت: بازرسی بعد از تولید با استفاده از آزمون های غیر مخرب. یا آزمون های هیدرو استاتیک صورت میگیرد. که از عدم وجود عیب در لوله اطمینان می کنند.

-دوره ای یا نگهداری: این مرحله به بازرسی از شرایط نگهداری و انبار این محصولات اطلاق می شود.

روش تولید لوله بدون درز (مانیسمان)

شیوه تولید مقاطع بدون درز برای اولین بار در آلمان انجام شد. این مقاطع که با لوله سیمی لس Seamless یا مانیسمان در بازار معروف می باشند. در سرتاسر بدنه خود بدون هیچگونه اثری از درز جوش وجود ندارد. به همین دلیل از مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و دما برخوردار است. لوله های مانیسمان به شیوه اکسترودینگ یعنی تولید لوله از شمش فولادی ساخته می شوند.

شمش های فولادی بعد از قرار گرفتن در خط تولید لوله به شیوه نورد سرد. به طول آنها اضافه سپس با عبور ممتد و چرخشی سمبه ای از درون شمش به لوله تبدیل میشود. نکته در ساخت این مقاطع در اینجاست که ساخت این لوله ها از سایز بزرگ به کوچک می باشد. یعنی ابتدا لوله های با سایز بزرگ را تولید میکنند. سپس در مرحله نورد سرد و کشش قرار میدهند و به لوله های با سایز کوچک تر تبدیل میکنند. لوله های مانیسمان در متریال API5L GRBA 106 و در رده های 10 -20-30–40-80 و 160 ساخته میشوند.

تفاوت لوله درز دار و لوله بدون درز-www.fooladrasuldalakan.com
فولاد رسول دلاکان

با سالها تجربه ی گرانبها در زمینه ی تأمین و توزیع و عرضه انواع ورق آلیاژی – انواع فولاد آلیاژی. با اشکال مختلف تولیدی.از جمله ورق- میلگرد – تسمه – پروفیل – میلگرد با استاندارد و گواهینامه های روز دنیا در سراسر ایران فعالیت مینماید.
صنعتگر گرامی از اینکه ما را جهت خرید فولاد آلیاژی مورد نیاز خویش انتخاب می نمایید سپاسگزاریم.
ارتباط با ما: 09122136675 – 02128423820
fooladrasuldalakan@gmail.com

برخی از محصولات ما شامل: ورق آلومینیوم – صفحه آلومینیوم – تسمه – میلگرد – شمش آلومینیوم. – تیتانیوم – ورق آجدار – ورق ضخامت بالا – ورق استحکام بالا- سردکار – گرمکار – فولاد آلیاژی.- فولاد آبراز – سوپر آلیاژ – اَبَر آلیاژ – نیکل – اینکونل – هسته لوی – هاست – مونل – ورق دریایی – ورق مخازن بخار – ضد سایش – ضد اسید – نبشی – ناودانی – پروفیل- mo40 – spk – ck45 – gla – m200 . – cmsk – x52 – لوله آلیاژی و…